Co to jest TOR i jak z niego korzystać?

Sieć TOR jest jednym ze sposobów na zapewnienie sobie prywatności i anonimowości w sieci. Czym jest TOR i w jaki sposób można z niego korzystać?

Czym tak właściwie jest TOR?

Skrót TOR pochodzi od angielskiego The Onion Router, co w wolnym tłumaczeniu określane jest przez internautów jako „Sieć Cebulkowa”. Nie bez powodu są tutaj owe skojarzenia z cebulą, gdyż – podobnie, jak to warzywo – TOR ma „warstwy”, które sprawiają, że jego użytkownik zyskuje w sieci anonimowość. Dzięki zastosowaniu TOR możliwe jest przeglądanie internetu z zachowaniem prywatności, a także omijanie blokad regionalnych, czy cenzury. TOR może być zamiennikiem popularnego VPN, jednak w przeciwieństwie do niego, wymaga on nieco obeznania z technologią. Podczas gdy z oprogramowania VPN bez przeszkód i wcześniejszej konfiguracji może korzystać praktyczne każdy internauta.

Jak korzystać z sieci TOR?

Najłatwiejszym sposobem na korzystanie z TOR jest zainstalowanie przeglądarki TOR. Jest ona zmodyfikowaną wersją Firefox’a, który został dostosowany na potrzeby sieci TOR. Dzięki zainstalowaniu przeglądarki TOR możliwe jest korzystanie z sieci anonimowej bez czasochłonnej konfiguracji. Konieczne będzie jednak zastosowanie kilku zasad, które podwyższą bezpieczeństwo z jej użytkowania.

  • Korzystając z TOR zawsze należy używać protokołu HTTPS. Wewnątrz sieci TOR wszystkie dane są szyfrowane, jednak po opuszczeniu węzła wyjściowego już nie. Jeśli węzeł będzie gromadził dane, to mogą one zostać przechwycone.
  • Sieci TOR nie należy używać do przesyłania plików w sieci p2p, a także wysyłania dużych plików inną metodą lub streamowania.
  • Przeglądarkę TOR należy zainstalować z oficjalnej strony.
  • Podczas korzystania z TOR należy wyłączyć wszystkie wtyczki i skrypty, które mogłyby zakłócić działanie sieci. W tym Javę i Flasha.
  • Korzystając z sieci TOR nie pobieraj plików, które będą wymagać otworzenia ich w osobnej aplikacji.

Zalety i wady sieci TOR

TOR jest oprogramowaniem, które działa w oparciu o otwarty kod źródłowy. Dzięki temu każdy użytkownik może do kodu „zajrzeć” i zobaczyć, co się w nim znajduje. Informacje w nim zwarte nie będą jednak jasne dla tych, którzy z programowaniem nie mają wiele wspólnego. Otwarty kod umożliwia społeczności sieciowej na bieżąco monitoruje ewentualne błędy i luki w kodzie, co zwiększa bezpieczeństwa działania sieci cebulkowej. Dużym plusem TOR-a jest także fakt, że jest on darmowy. Połączenie poprzez sieć TOR pozwoli na ukrycie IP, korzystanie z sieci w sposób anonimowy, omijanie cenzury internetu, a także dostęp do blokowanych treści. Niestety rozwiązanie to nie jest wolne od wad.

TOR nie będzie rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników internetu. Głównymi zarzutami w kierunku sieci cebulkowej jest przede wszystkim jej niska prędkość. Jest to spowodowane niczym innym jak konstrukcja TOR-a. Sieć cebulkową tworzą węzły wolontariuszy, którzy charakteryzują się zróżnicowaną prędkością łącza. To właśnie węzły są wykorzystywane do przesyłania pakietów danych, a ich niska wydajność ma bezpośredni wpływ na szybkość działania całej sieci. TOR nie jest zalecany dla użytkowników, którzy nie mają elementarnej wiedzy na temat programowania i tworzenia sieci. Przeciętny użytkownik internetu może poprzez używanie tego oprogramowania może narazić się na niebezpieczeństwo i przechwycenie danych. Jeśli nie zamierzamy robić niczego nielegalnego w sieci, a nasza wiedza o programowaniu jest ograniczona, lepszym rozwiązaniem będzie dla nas VPN.

VPN – lepsze rozwiązanie dla przeciętnego użytkownika

Oprogramowanie niesie o wiele mniejsze zagrożenia dla użytkownika niż nieprawidłowo skonfigurowana sieć TOR, dlatego właśnie, jeśli potrzebujemy bezpiecznie przeglądać internet, czy przesyłać pliki to VPN będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. VPN również pozwala na ukrywanie IP, przeglądanie sieci w sposób anonimowy i omijanie blokad regionalnych. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że bezpieczne korzystanie z niego jest możliwe od razu po instalacji. Wystarczy jedynie kliknąć przycisk połącz.

Dodaj komentarz