ProtonVPN – pełna recenzja i opinie o usłudze

ProtonVPN najprościej rzecz mówiąc, to nic innego jak klient darmowej (z bardziej rozbudowaną płatną ofertą) usługi VPN. To właśnie dzięki tej usłudze można ukryć swoją rzeczywistą lokalizację i ominąć geoblokady, które są zmorą wielu użytkowników sieci. Warto wspomnieć również i o tym, że za ProtonVPN odpowiada ta sama firma, która oferuje ProtonMail, czyli jedną z najbezpieczniejszych usług pocztowych.

Jak korzystać z ProtonVPN?

ProtonVPN działa jak każdy inny VPN – możemy zainstalować go jako aplikację na urządzenia z takimi systemami operacyjnymi jak:

 • Windows
 • macOS
 • Android
 • iPhone/iPad
 • Linux
 • Chromebook
 • Android TV (telewizor)

Na oficjalnej stronie Protona możemy go pobrać za darmo lub spróbować płatną wersję z tysiącami serwerów w różnych krajach. Program instalujemy jak każdą inną aplikację na komputer czy telefon.

Kiedy będziemy chcieli zacząć korzystać z ProtonVPN i użyć go do obejścia geoblokad na Netflixie czy po prostu zmienić swój adres IP na taki z innego kraju, to po prostu wybieramy kraj i łączymy się z VPN-em.

Jak korzystać z ProtonVPN?
Interfejs ProtonVPN na Windows i Android

Przydatne funkcje ProtonVPN

Osoby, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa ProtonVPN do dyspozycji mają serwery w ponad 60 różnych krajach. Szyfrowanie odbywa się za pomocą klucza 256-bitowego. Warto wspomnieć także i o tym, że z usług VPN można korzystać jednocześnie nawet na 10 różnych urządzeniach, co daje olbrzymie możliwości. ProtonVPN dostarcza intuicyjne i proste w obsłudze aplikacje nie tyko na system Windows, ale również na macOSa. Z olbrzymiego potencjału ProtonVPN mogą skorzystać także właściciele urządzeń mobilnych, którzy korzystają z systemu Android lub iOS. Pamiętać należy o tym, że ProtonVPN bez żadnego większego problemu pozwala na korzystanie z usług P2P, czyli z torrentów.

Bardzo użyteczną opcją Protona, która występuje też np. w NordVPN czy ExpressVPN jest tak zwany “split tunneling” – pozwala to na wybór aplikacji, które będą korzystały z połączenia przez serwer VPN w innym kraju. W ten sposób możemy ustawić, żeby np. tylko przeglądarka Chrome albo tylko aplikacja Steam łączyła się przez VPN z jakiegoś kraju, a cała reszta naszego połączenia internetowego będzie kierowana bezpośrednio przez naszego dostawcę Internetu, czyli bez VPNa, nie zmieniając adresu IP.

Proton – Poczta, Dysk, Kalendarz i VPN

proton kalendarz
ProtonCalendar

Poza flagowym produktem, jakim jest ProtonVPN, firma VPN oferuje też kilka innych usług. Są to:

 • ProtonMail – bezpieczna, darmowa, szyfrowana poczta e-mail
 • ProtonDrive – szyfrowany dysk na pliki
 • ProtonCalendar – darmowy, użyteczny kalendarz do planowania dni i tygodni

Jakie największe zalety ProtonVPN?

ProtonVPN to usługa z najwyższej światowej półki, która zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych i najbardziej wymagających użytkowników. Jedną z największych zalet jest nie tylko bezpieczeństwo, ale również prywatność. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale ProtonVPN nie gromadzi żadnych logów i informacji na temat tego, co robią poszczególni użytkownicy.

Czas połączeń, wykorzystywany transfer i wiele innych danych nie są gromadzone, dlatego też użytkownicy zachowują pełną anonimowość. Godne uwagi jest także to, że aplikacja kliencka ProtonVPN wyposażona została w niezawodny killswitch. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że połączenia zostaną automatycznie zablokowane, w momencie utraty połączenia z VPN-em.

Najbardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z dodatkowej ochrony, a dokładniej mówiąc z Double VPN (podwójnego VPN-a). Użytkownicy mają także możliwość zakupu usługi za pomocą kryptowaluty Bitcoin, przy zachowaniu pełnej anonimowości.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że lokalizacji firmy odpowiedzialnej za funkcjonowanie ProtonVPN to Szwajcaria, czyli kraj poza tzw. “Grupą Państw Pięciu Oczu”. Osoby, które chcą sprawdzić możliwości ProtonVPN mają oczywiście możliwość skorzystania z 30 dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy

Dla wielu użytkowników sporą zaletą ProtonVPN będzie również to, że oferuje on szybką prędkość połączenia, dzięki czemu można przesyłać nawet duże ilości treści. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla tych osób, które korzystają z popularnych torrentów albo przesyłają dane strumieniowo.

Aby osiągnąć największą wartość przesyłu danych, warto wypróbować kilka różnych lokalizacji, dzięki czemu będzie można wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Cennik ProtonVPN – ile zapłacimy za ten VPN?

Poza darmowa ofertą VPN, Proton oferuje także płatne rozwiązanie, które jest bardziej rozbudowane – między innymi większa jest dostępna ilość serwerów, możliwość używania VPN-a na wielu urządzeniach, większa prędkość Internetu, możliwość pobierania plików przez sieć P2P (torrenty), serwery TOR i większe bezpieczeństwo naszych danych wysyłanych do Internetu.protonvpn cennik

Serwery w jakich krajach ma w ofercie ProtonVPN?

Duża liczba lokalizacji serwerów w różnych miastach to jeden z głównych atutów ProtonVPN. W płatnej wersji zmienimy swój adres IP na jeden z poniższych krajów:

Europa🇧🇪 Belgia 🇧🇬 Bułgaria 🇨🇿 Czechy 🇩🇰 Dania 🇪🇪 Estonia 🇫🇮 Finlandia 🇫🇷 Francja 🇮🇪 Irlandia 🇮🇸 Islandia 🇮🇹 Włochy 🇱🇹 Litwa 🇱🇻 Łotwa 🇱🇺 Luksemburg 🇭🇺 Węgry 🇲🇩 Mołdawia 🇩🇪 Niemcy 🇳🇱 Holandia 🇳🇴 Norwegia 🇵🇱 Polska 🇵🇹 Portugalia 🇦🇹 Austria 🇷🇴 Rumunia 🇬🇷 Grecja 🇸🇰 Słowacja 🇸🇮 Słowenia 🇬🇧 Wielka Brytania 🇷🇸 Serbia 🇪🇸 Hiszpania 🇸🇪 Szwecja 🇨🇭 Szwajcaria 🇹🇷 Turcja 🇺🇦 Ukraina
Ameryka Północna🇨🇦 Kanada 🇨🇷 Kostaryka 🇲🇽 Meksyk 🇺🇸 Stany Zjednoczone
Ameryka Południowa🇧🇷 Brazylia 🇦🇷 Argentyna 🇨🇱 Chile 🇨🇴 Kolumbia 🇵🇪 Peru
Azja🇭🇰 Hongkong 🇮🇳 Indie 🇮🇱 Izrael 🇯🇵 Japonia 🇰🇷 Korea Południowa 🇲🇾 Malezja 🇷🇺 Rosja 🇸🇬 Singapur 🇦🇪 Zjednoczone Emiraty Arabskie 🇹🇼 Tajwan
Afryka🇿🇦 Republika Południowej Afryki
Oceania🇦🇺 Australia 🇳🇿 Nowa Zelandia
Recenzja ProtonVPN

Recenzja ProtonVPN

Proton to jeden najlepszych darmowych VPN-ów, z jeszcze lepszą płatną ofertą. Prywatność na wysokim poziomie. Przyjazny ekosystem na wzór Google, gdzie możemy korzystać z równie przydatnego dysku, poczty i kalendarza, a to wszystko pod egidą szyfrowania i prywatności.

Ocena
8.8/10
8.8/10
 • Prywatność - 9/10
  9/10
 • Możliwości - 8.4/10
  8.4/10
 • Opłacalność - 8.9/10
  8.9/10

Zalety

 • bezpłatna wersja
 • firma ze Szwajcarii
 • brak logów
 • duża ilość serwerów VPN
 • dodatkowe opcje, jak ProtonMail czy Drive

Wady

 • nierówne prędkości serwerów

1 komentarz - Dodaj opinię, komentarz

Dodaj komentarz