Najlepsze programy do blokowania reklam w Internecie

Przeglądanie Internetu, szczególnie polskiego, wiąże się często z tym, że jesteśmy dosłownie zawaleni reklamami z każdej strony. Bannery, reklamy kontekstowe, popupy, wideo. W jaki sposób się zablokować niechciane reklamy na komputerze, z poziomu przeglądarki stron internetowych?

Warto pamiętać, że reklamy pozwalają stronom www się utrzymywać, więc warto je zostawić odblokowane przy serwisach, które naprawdę cenimy i gdzie reklamy nie zajmują 80% widocznej powierzchni ekranu.

Zablokowanie niechcianych reklam pozwali nam na lekkie przyspieszenie Internetu, a także przyspieszenie działania przeglądarki, która nie będzie musiala wczytywać tychże reklam.

Jak blokować reklamy na stronach WWW?

Reklamy internetowe mogą być bardzo uciążliwe, ale istnieją sposoby, aby je zablokować. W tym artykule omówimy cztery główne sposoby blokowania reklam, aby ułatwić ci wybór najodpowiedniejszej metody.

  1. Blokowanie przy pomocy wtyczek do przeglądarek

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z wtyczek do przeglądarek. Są one szybkie i proste w instalacji, a ich działanie polega na blokowaniu reklam bezpośrednio w przeglądarce. W ten sposób pozbywasz się zarówno reklam graficznych, jak i reklam wideo na stronach internetowych, w tym przed filmami na YouTube. Wtyczki są dostępne dla wszystkich najpopularniejszych przeglądarek, takich jak Chrome, Firefox, Safari, Edge czy Opera. Aby z nich korzystać, wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę do swojej przeglądarki i już – reklamy zostaną zablokowane.

Wtyczki i programy do blokowania reklam na komputerze

AdBlock Plus

AdBlock Plus jest jednym z najpopularniejszych rozszerzeń do blokowania reklam, można go zainstalować dla przeglądarek takich jak Firefox, Chrome, Safari czy Opera. ABP łatwo się instaluje, posiada on wbudowaną listę filtrów do blokowania niechcianych reklam, a także potencjonalnego malware. Można w nim włączyć również wyświetlanie tylko mało przeszkadzających reklam.

uBlock Origin

uBlock to równie popularna wtyczka do przeglądarek jak AdBlock Plus, jednak wyróżnia się jeszcze większą szybkością i mniejszą zasobożernością podzespołów komputera. Według twórców zużywa nawet 1/10 procesora w porównaniu do konkurencji i odrobinę mniej pamięci RAM.

AdAway

AdAway to prawdopodobnie najlepsza aplikacja do blokowania reklam na telefony z systemem Android, który musi być zrootowany. Jest to darmowa aplikacja, która na poziomie plików hosta blokuje reklamy, przez co oszczędzamy mnóstwo zasobów, przepustowości Internetu i baterii na telefonie. AdAway nie jest dostępny na Google Play, trzeba go instalować na przykład z również zaufanego F-Droida.

AdGuard

Jeśli szukamy jeszcze bardziej zaawansowanego rozwiązania do blokowania wszelkich reklam, to dobrym wyborem może być AdGuard. Dostępny na Windows, Mac, Andoid, iOS, a także jako wtyczka do najpopularniejszych przeglądarek. Posiada on mnóstwo konfigurowalnych opcji do blokowania reklam, treści i śledzenia na stronach internetowych, a także kontrolę rodzicielską (blokowanie treści nieodpowiednich dla dzieci).

  1. Blokowanie przez programy instalowane na komputerze

Programy blokujące reklamy działają na poziomie całego systemu, a nie tylko w przeglądarce. Dzięki temu są w stanie wyciąć całą komunikację z serwerami reklamowymi. Ich działanie jest podobne do połączenia firewalla i VPN, ponieważ filtrują ruch sieciowy. Zastosowanie takiego programu pozwala na skuteczne blokowanie reklam bez względu na używaną przeglądarkę. Możesz wybierać spośród wielu dostępnych programów blokujących reklamy na komputerze, z których niektóre są dostępne za darmo.

  1. Blokowanie reklam za pomocą VPN

Niektórzy dostawcy usług VPN oferują funkcję blokowania reklam. Dzięki temu, że VPN pośredniczy w ruchu sieciowym, serwer VPN może być skonfigurowany w taki sposób, aby blokował niechciane skrypty i połączenia z serwerami reklamowymi. Takie rozwiązanie pozwala również na ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, które może narobić szkód w twoim komputerze, a działa na skutek uruchomienia skryptów w przeglądarce.

  1. Blokowanie na routerze

Jeśli chcesz, aby blokowanie reklam działało dla wszystkich urządzeń w twojej sieci domowej, możesz skorzystać z blokowania na poziomie routera. Działanie to jest podobne do blokowania za pomocą VPN, ale tym razem na użytkowniku spoczywa obowiązek skonfigurowania filtrów, reguł i aktualizowania list serwerów reklamowych na swoim routerze. W ten sposób możesz zablokować reklamy na każdym urządzeniu w twojej sieci domowej, bez potrzeby instalowania osobnych programów na każdym z nich.

Blokowanie reklam na Youtube

Wymienione wyżej programy zazwyczaj radzą sobie również z blokowaniem wszelkich reklam w serwisie Youtube. Najlepiej działa chyba uBlock Origin.

Natomiast jeśli chcemy zablokować elementy sponsorowane wewnętrz filmów, gdzie twórcy promują wszelkiego rodzaju zewnętrzne produkty to znakomicie sprawdza się wtyczka SponsorBlock. SponsorBlock jest dostępny na wszystkie przeglądarki, w tym Chrome, Firefox, Opera. Działa to w ten sposób, że użytkownicy wtyczki zaznaczają, które fragmenty filmów zawierają element sponsorowany i my, mając włączone to rozszerzenie automatycznie pominiemy te elementy. W Polsce na razie nie jest ona bardzo popularna, więc najczęściej obsługiwane są duże kanały w języku angielskim, ale na kilku polskich kanałach Youtube też spotkałem się z pominięciem tych reklam, dzięki SponsorBlock.

Jak wyłączyć reklamy Youtube na Smart TV?

W 2023 najlepszą opcją na pozbycie się reklam na Youtube na Smart TV jest wykupienie Youtube Premium, które całkowicie blokuje irytujące reklamy.

Jeśli szukamy darmowego rozwiązania to ciekawą opcją jest SmartTubeNext, jest to zaawansowana aplikacja na Android TV i TV boxy. Jej instalacja wymaga trochę zabawy, ale jest to darmowa alternatywa dla YT Premium, która jest open sourcea a dodatkowo blokuje reklamy, ma zaimplementowany SponsorBlock, pozwala na zmienianie prędkości odtwarzania filmów, obsługuje 4k, 8k, 60fps i HDR, umożliwia czytanie czatu.

2 komentarze - Dodaj opinię, komentarz

Dodaj komentarz