Szukając oprogramowania, które zapewni Ci większe bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu, możesz znaleźć wiele alternatyw do VPN. Jednym z nich jest TOR (The Onion Router), czyli globalna sieć, która podobnie jak VPN szyfruje Twoje połączenie i zapewni anonimowość w sieci. Ponadto jest to narzędzie darmowe. Pytanie brzmi czy w zupełności wystarczy? Porównaj, jakie są wady i zalety VPN i TOR oraz sprawdź, czym się te dwa rozwiązania od siebie różnią.
Spis treści
Główne różnice między TOR a VPN

Co to jest TOR?
TOR umożliwia anonimowy dostęp i przeglądanie internetu. Dzięki możliwości szyfrowania i łączenia się przez kilka różnych lokalizacji, pozwala na skuteczne ukrycie swojej aktywności w sieci. Przez wiele lat rozwijania się sieci, narosło na jej temat wiele mitów. Czy można bezpiecznie przeglądać zawartość sieci TOR, a jeśli tak, to w jaki sposób?
Krótka historia TORa
Powstanie sieci TOR datowane jest na lata 90. ubiegłego wieku. Pierwotnie sieć miała powstać w celach wywiadowczych, ułatwiając pozyskiwanie tajnych informacji, tajną komunikację i przetwarzanie danych. Jednak za jeden z oficjalnych początków sieci TOR dla szerszego grona odbiorcy uznaje się 2004 rok, kiedy to trzech matematyków i informatyków zaprezentowało pracę pt. “Tor. The Second-Generation Onion Router”.
Jak działa TOR?
TOR jest wirtualną siecią komputerową, która wykorzystuje trasowanie cebulowe. Dla przeciętnego odbiorcy, brzmi to dosyć egzotycznie, natomiast sama nazwa pochodzi od angielskich słów “The Onion Router”. Sieć umożliwia ukrycie naszej aktywności w sieci, ponieważ szyfruje to i przesyła przez wiele różnych serwerów całą komunikację sieciową.
Innymi słowy, dostawca naszej usługi internetowego w odróżnieniu od standardowego korzystania z internetu, nie wie co konkretnie użytkownik robi w internecie. Przeglądanie i dostęp do sieci TOR najczęściej odbywa się przy użyciu dedykowanej przeglądarki TOR. Mówiąc o sieci TOR, zwraca się uwagę przede wszystkim na charakter przetwarzania i przesyłania danych, które pozostają anonimowe dzięki procesowi maskowania działalności i lokalizacji użytkowników. Przeglądarka TOR służy natomiast do odbierania zasobów i wysyłania żądań użytkownika – tak jak każda inna, tylko w obrębie sieci TOR.
Czy TOR jest bezpieczny?
Sieć TOR jest względnie bezpieczna, jeżeli weźmiemy pod uwagę stricte architekturę przesyłu danych. To samo tyczy się oficjalnej przeglądarki TOR Browser. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z TORa jest całkowicie bezpieczne i zapewnia nam anonimowość w Internecie. Chodzi m.in o niebezpieczną zawartością niektórych stron na tzw. dark webie. Na witryny znajdujące się w „ciemnej stronie internetu” nie można się dostać z poziomu tradycyjnej przeglądarki internetowej.
Zdajmy sobie sprawę, że w dark webie nie brakuje stron niebezpiecznych, których samo odwiedzenie może narazić nasz komputer na nieprzyjemne konsekwencje. Bardzo łatwo narazić się na ewentualny atak hakerski lub pobrać w tle szkodliwe oprogramowanie (np. trojana lub innego wirusa komputerowego). Jeżeli szkodliwy plik pobrany przez nas przypadkowo przedostanie się przez warstwy ochrony, może wyrządzić niemałe szkody, włącznie z wykradzeniem poufnych danych i informacji związanych z naszymi lub naszego biznesu finansami.
Dodatkowo treści w dark web nie podlegają powszechnej moderacji lub cenzurze, co sprawia, że łatwo nawet niechcący trafić na bulwersujące i traumatyczne zdjęcia lub filmy. Mogą to być ostre sceny erotyczne, jak i obrazy sadyzmu, znęcania i innych form przemocy. W ciemnej sieci znajdują się także treści pedofilskie i inne, najcięższe zagrożenia, które mogą wyrządzić ogromne szkody psychiczne normalnym osobom.
Aby ochronić się przed zagrożeniami drugiego typu, przede wszystkim należy znać dokładne adresy stron, które chce się odwiedzić i wiedzieć, co się na nich znajduje. Szczególnie niepolecaną praktyką będzie korzystanie z wyszukiwarki TOR w celu znalezienia losowych stron.
Co to jest VPN?
Przeliśmy już przez zagadnienie związane z siecią TOR, dlatego przejdźmy teraz do wyjaśnienia, czym jest drugie narzędzie opisywane przez nas w artykule? O VPN możemy obecnie usłyszeć coraz częściej przy okazji wielu zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem i prywatnością w sieci. Natomiast czy jest to bezpieczne narzędzie i faktycznie chroni naszą prywatność w sieci i przydaje się podczas codziennego korzystania z internetu?
Virtual Private Network (VPN), czyli Wirtualna Sieć Prywatna, to specjalna usługa, dzięki której łączenie się z internetem za pomocą szyfrowanego tunelu, ukrywa oraz maskuje zarówno dane przesyłane przez sieć jak i prawdziwy adres IP użytkownika wraz z lokalizacją.
Ze względu na swoją specyfikę, sieci VPN mają wiele licznych zastosowań. VPN wykorzystują rozmaite organizacje, przedsiębiorstwa oraz klasyczni użytkownicy internetu. Za pomocą VPN z internetem mogą łączyć się komputery, urządzenia mobilne takie jak telefony czy tablety, urządzenia sieciowe (np. routery) czy urządzenia służące stricte do rozrywki jak konsole do gier bądź telewizory.
Zastosowania VPN
Praktycznych zastosowań VPN jest całkiem sporo, a niektóre są dość nieoczywiste na pierwszy rzut oka. Niektórzy wykorzystują na co dzień wszystkie możliwości VPN, a inni tylko kilka wybranych. Sprawdźmy, do czego może nam służyć oprogramowanie VPN.
- Ochrona prywatność za pomocą VPN podczas korzystania z internetu
Ochrona prywatność za pomocą VPN możliwa jest nie tylko dzięki szyfrowaniu połączenia, ale również dzięki opcji ukrycia adresu IP oraz prawdziwej lokalizacji naszego sprzętu. To właśnie ukrywanie adresu IP przyciąga wielu użytkowników do korzystania z VPN.
Podczas tradycyjnego korzystania z internetu pozostawiamy po sobie ślad w postaci adresu IP. Natomiast mając aktywne połączenie z usługą VPN, prawdziwy adres IP użytkownika jest ukryty. Zamiast niego jest się widocznym w sieci za pomocą adresu IP tego serwera VPN, z którym się aktualnie połączyliśmy.
- Omijanie blokad regionalnych
Wiele platform streamingowych z filmami bądź serialami, serwisy z muzyką, a nawet niektóre gry online posiadają blokady regionalne. Czasami zdarza się również, że dana produkcja jest dostępna w serwisie tylko w danym kraju, pomimo tego, że platforma VOD działa w naszym kraju. Dzięki temu, że korzystając z sieci VPN można bardzo łatwo zmienić lokalizację i kraj, to możemy odblokować dostęp do tych treści, które są niedostępne w Polsce a dostępne np. w USA czy Wielkiej Brytanii czy w Niemczech.
- Łączenie się z siecią firmową podczas pracy
Sieć VPN jest również bardzo często wykorzystywana przez przedsiębiorstwa. Zarówno małe firmy, jak i duże korporacje korzystają z firmowych sieci VPN w celu zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznego i szyfrowanego dostępu do swoich zasobów.
VPN zapewnia ponadto swobodny dostęp do specjalistycznego oprogramowania, poufnych danych i informacji oraz wewnętrznej firmowej sieci podczas pracy zdalnej, która w ostatnim czasie zyskała na popularności.
Jakie VPN wybrać? Oto nasz TOP 3 najlepszych VPN obecnie dostępnych na rynku. Więcej o poszczególnych VPN-ach przeczytasz np. w artykule o najtańszych VPN.
- 5400+ serwerów w 59 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P (torrenty)
- Używanie na 6 urządzeniach jednocześnie
- Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Firma z Panamy
- Dobra cena przy dłuższym abonamencie
- 3200+ serwerów w 100 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P (torrenty)
- Brak limitu liczby urządzeń
- Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych
- Bardzo niska cena i dużo serwerów
- 6500+ serwerów w 78 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 31 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P w wybranych krajach
- 10 urządzeń jednocześnie
- Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych
- Niska cena
Jakie są wady i zalety korzystania z VPN lub TORa?
Jeżeli przeliśmy już przez elementy wyjaśniające czym jest VPN i TOR oraz jak działa, przejdźmy do porównania, jakie są wady i zalety tych dwóch narzędzi.
Zalety VPN
- Ochrona prywatności – VPN zabezpiecza Cię przed śledzeniem ze strony hakerów, cyberprzestępców, korporacji, rządu, a nawet Twojego dostawcy usług internetowych,
- Ochrona przed śledzeniem – sieć VPN chroni użytkownika przed śledzeniem ze strony hakerów, cyberprzestępców, korporacji, rządu, a nawet Twojego dostawcy usług internetowych,
- Dostęp do zablokowanych stron internetowych – niektóre instytucje, ograniczają dostęp do określonych stron internetowych (np. do Netflixa czy innych treści wideo). Jednak zaszyfrowane połączenie VPN pozwoli na ominięcie tych blokad. VPN poprzez zmianę adresu IP w prosty sposób omija geolokalizację, o której wspomnieliśmy wyżej.
Wady VPN
- Potencjalne spowolnienie sieci – ruch internetowy jest obsługiwany na kilku dodatkowych etapach, co może wiązać się z zauważalnie wolniejszym działaniem naszego internetu,
- Blokady sieci VPN – niektóre firmy zauważyły, jak VPN zapewnia użytkownikom możliwość swobodnego korzystania z ich serwisów. Tym samym rozpoczęły blokowanie dostęp z adresów IP powiązanych z sieciami VPN,
- Prywatność nie jest stuprocentowa – mimo, że oczywiście VPN zapewnia internautom prywatność i szyfrowane połączenie, to ich tożsamość mogą zdradzić pliki cookie przechowywane w przeglądarce. Każdy użytkownik może je wyłączyć.
Zalety TORa
- Dostęp do treści i stron internetowych, które blokowane są regionalnie,
- Twoje zewnętrzne adresy IP nie mogą być śledzone, a Twój adres IP pozostaje anonimowy,
- Ponieważ sieć jest rozproszona, to jest prawie niemożliwa do wyłączenia,
- Korzystanie z sieci i oprogramowania jest darmowe – w przeciwieństwa do większości usług VPN, korzystanie z przeglądarki TOR jest zupełnie darmowe.
Wady TORa
- TOR może być niesamowicie powolny – w rzeczywistości jest wolniejszy niż inne przeglądarki używane za pośrednictwem np.sieci VPN. To nie tylko utrudnia przeglądanie stron internetowych, ale także utrudnia np. oglądanie filmów,
- Każdy może skonfigurować węzeł wyjściowy – oznacza to, że wszystkie informacje przesyłane przez to połączenie mogą zostać przechwycone w dziennikach serwera. Tym samym hakerzy mogą łatwo skonfigurować jeden z nich i monitorować całą naszą aktywność,
- Korzystanie z Tora i dostęp do niektórych ciemnych stron internetowych z deep webu może wpędzić Cię w kłopoty.
TOR over VPN – łączymy TOR z VPN
Czasem jest jeszcze bezpieczniej używać jednocześnie VPN i TOR. Jest to tak zwana metoda cebulki przez VPN.
Cebulka przez VPN, to połączenie z siecią VPN przed uruchomieniem przeglądarki TOR. Jest to najczęstszy sposób łączenia Tora z VPN.
Jest to proste do wykonania: po prostu połącz się z siecią VPN, a następnie uruchom przeglądarkę TOR z poziomu aplikacji na komputerze lub z smartfona. Jeśli chcesz używać TOR przez VPN, ważne jest, aby wybrać VPN, który został zoptymalizowany dla TORa, co oznacza, że ma prywatną politykę logowania, brak wycieków, szybkie prędkości i anonimowe opcje płatności.
Kiedy połączysz te dwa narzędzia w ten sposób to Twój dostawca usług internetowych i operator sieci nie będą wiedzieć, że jesteś połączony z siecią TOR. Węzeł wejściowy sieci Tor nie zobaczy twojego prawdziwego adresu IP. Twój dostawca usługi VPN nie będzie w stanie zobaczyć Twojego ruchu sieciowego.
Jednak należy zauważyć, że:
- Twój dostawca VPN będzie widział twój prawdziwy adres IP.
- Twój dostawca VPN będzie również mógł zobaczyć, że jesteś połączony z siecią TOR
- Węzły wyjściowe TOR – w tym węzły wyjściowe złośliwe – będą nadal widzieć Twój ruch w sieci
Co wybrać – VPN czy TOR? Co zapewnia nam lepsze bezpieczeństwo w sieci?
Dzięki sieci VPN możesz bezpiecznie i pewnie korzystać z każdego zakątku internetu. VPN ochroni Cię nie tylko przed hakerami, ale również szpiegami i złośliwymi atakami, które spowodują np. zainfekowanie Twoje sprzętu i pobranie ważnych dla Ciebie danych. Co według nas jest najlepszym rozwiązaniem? Absolutnie potężną ochronę prywatności w internecie zyskasz dzięki połączeniu się VPN z samym TOR-em. Połącz się ze swoim VPN, a następnie otwórz przeglądarkę TOR (Onion Browser). Tym samym uzyskasz bezpieczny dostęp do samej sieci TOR bez umożliwiania Twojemu dostawcy internetu zidentyfikowania Cię jako użytkownika TOR. W ten sposób będziesz miał całkiem wysoki poziom anonimowości w sieci.
Dodaj komentarz