Spis treści
Co to jest VPN?
Wirtualna sieć prywatna (VPN) to technologia, która pomaga zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo w Internecie. Czyni to, tworząc bezpieczne połączenie między urządzeniem i zdalnym serwerem obsługiwanym przez dostawcę usług VPN, takiego jak np. NordVPN, Surfshark czy jakiegokolwiek innego.
Po połączeniu się z jednym z serwerów VPN cały ruch internetowy przechodzi przez zaszyfrowany tunel wirtualny, co utrudnia śledzenie lub przejęcie prywatnych danych przez szpiegów. Co więcej, urządzeniu przypisany jest adres IP zdalnego serwera VPN, co maskuje prawdziwą tożsamość użytkownika i pozwala wyglądać Ci tak, jakbyś przeglądał dane z innego kraju lub kontynentu.
Na przykład, jeśli jesteś dziennikarzem podróżującym do kraju z dużą cenzurą i ograniczeniami internetowymi, możesz połączyć się z serwerem w USA. Twoja komunikacja zostanie zaszyfrowana, a Twój adres IP ukryty, dzięki czemu będziesz mógł bezpiecznie odwiedzić zamierzoną witrynę lub wysyłać poufne informacje do swoich współpracowników czy znajomych.
Jak działa VPN?
Zwykle podczas próby uzyskania dostępu do witryny dostawca usług internetowych (ISP) otrzymuje żądanie i przekierowuje użytkownika do tej witryny. Pozwala to również ISP monitorować cały ruch internetowy przechodzący przez ich serwery, co oznacza, że nic, co robisz online, nie jest prywatne.
VPN pomaga ukryć komunikację i poufne informacje przed dostawcą Internetu. Po wybraniu zdalnego serwera VPN do połączenia urządzenie ma przypisany nowy adres IP. Cały ruch internetowy jest następnie szyfrowany i wysyłany na wybrany serwer. Gdy Twoje dane dotrą do serwera, zostanie odszyfrowane i trafi w prawo do zamierzonego celu (np. Otworzysz stronę internetową).
Po bezpiecznym zaszyfrowaniu Twojego adresu IP i danych Twój ISP nie będzie mógł monitorować, rejestrować ani kontrolować Twojej aktywności internetowej. Jedyne, co będą w stanie zobaczyć, to adres IP zdalnego serwera VPN.
Dlaczego potrzebujesz VPN-a? Co daje VPN?
Nawet jeśli nie masz nic do ukrycia, prawdopodobnie nie podoba Ci się pomysł bycia obserwowanym i śledzonym. Głównym powodem, dla którego internauci wybierają usługi VPN, jest prywatność cyfrowa i ogólne bezpieczeństwo.
Podczas przeglądania Internetu za pomocą sieci VPN komunikacja jest szyfrowana, więc usługodawca internetowy, rząd, hakerzy i inne osoby trzecie nie mogą zobaczyć, które witryny odwiedzasz i nie mogą zakłócać Twojej aktywności online. Innymi słowy, VPN pomaga zwiększyć twoje bezpieczeństwo i zachować prywatność w Internecie.
Kolejną wielką zaletą korzystania z VPN jest to, że możesz przeglądać bez żadnych ograniczeń, ponieważ twój adres IP jest ukryty. Jest to szczególnie przydatne podczas podróży zagranicznych, ponieważ treści, do których uzyskujesz dostęp w domu, mogą zostać ocenzurowane lub niedostępne w innym kraju. VPN pozwala łączyć się z setkami zdalnych serwerów w różnych lokalizacjach, omijając w ten sposób ograniczenia geograficzne i cenzurę.
Krótko mówiąc, podstawowymi celami korzystania z VPN mogą być:
- Ochrona przed cyberprzestępcami
- Zwiększona prywatność w sieci, np. korzystając z komunikatorów internetowych
- Dostęp do usług o ograniczonym zasięgu geograficznym (niektóre serwisy blokują lub ograniczają dostęp z poszczególnych krajów, jak np. amerykański vs polski Netflix)
- Ominięcie cenzury w Internecie, różnego rodzaju blokad regionalnych nakładanych na treści tekstowe i wideo
- Bezpieczne korzystanie z usług udostępniania P2P (np. torrenty)
- Podróż np. do Chin i chęć korzystania z Google czy Facebooka, które są tam blokowane
Czy połączenie przez VPN jest bezpieczne?
Tak. Zdecydowanie VPN jest najskuteczniejszym narzędziem do zabezpieczania działań online. W przypadku VPN twój adres IP jest ukryty, a połączenie silnie zaszyfrowane, co oznacza, że:
każdy, kto próbuje śledzić Twoją aktywność online, prześle go tylko z powrotem do serwera VPN nawet jeśli haker może uzyskać dostęp do twoich danych, nie może ich odszyfrować
Dotyczy to jednak tylko wiarygodnych dostawców usług VPN, którzy są mocno zaangażowani w zabezpieczenie Twoich danych. NordVPN używa AES (Advanced Encryption Standard) z 256-bitowym kluczem, który jest jednym z najbezpieczniejszych dostępnych algorytmów szyfrowania.
Kolejną ważną cechą przy wyszukiwaniu VPN jest ścisła polityka braku logów. Tylko ci dostawcy usług VPN, którzy są zaangażowani w ochronę Twojej prywatności, będą mogli spełnić obietnicę nie zbierania logów, czyli informacji o Twoim połączeniu.
Nie rejestrują aktywności użytkowników w Internecie, więc nie ma możliwości przekazania danych, ponieważ po prostu ich nie mają. Nie musisz więc martwić się o to, że twoje połączenie VPN zostanie wykryte lub zhakowane. Jednym z takich VPN-ów jest np. NordVPN.
Czy istnieją darmowe VPN-y?
Pewnie. Jest wielu dostawców VPN-ów: wiele z nich oferuje wysokiej jakości płatne usługi, inni twierdzą, że zabezpieczają Twoje połączenia za darmo. Ale znasz takie powiedzenie: „nie ma niczego za darmo”. Tak samo jest z usługami VPN.
Największą wadą wynikającą z wyboru bezpłatnego dostawcy VPN jest to, że większość z nich nie może zagwarantować rzeczywistej prywatności. Aby osiągnąć zysk, dostawcy VPN śledzą Twoje nawyki przeglądania i wymieniają twoje dane osobowe na osoby trzecie, np. reklamodawców.
Co więcej, większość, jeśli nie wszystkie, darmowe VPN-y nakładają miesięczny limit na przepustowość sieci, co oznacza, że możesz pobierać tylko ograniczoną ilość danych. Darmowe usługi VPN mogą mieć również mniej opcji serwera, mniej protokołów bezpieczeństwa i wolniejsze prędkości połączenia.
Natomiast usługi VPN subskrypcji są bardziej niezawodne i zobowiązują się do ochrony prywatności ich użytkowników. Na przykład, Surfshark nie stawia ograniczeń przepustowości ani prędkości i pozwala na podłączenie nielimitowanej ilości urządzeń w ramach jednej płatnej subskrypcji. Co najważniejsze – Surfshark, a też np. NordVPN nie śledzi ani nie rejestruje twoich działań online, więc Twoje dane nigdy nie zostaną sprzedane nikomu.
Chcę być bezpieczny online. Jak zacząć używać VPN-a?
Przetestuj któryś z zaufanych VPN-ów, jak np. NordVPN, Surfshark czy ExpressVPN. Oferują one bezpieczną, szybką, łatwą i niezawodną usługę VPN dla wszystkich głównych systemów operacyjnych: Windows, macOS, Android, iOS. Więc wszystko, co musisz zrobić, to pobrać aplikację, zainstalować, skonfigurować i jesteś gotowy do pracy.
Aby utworzyć i używać połączenia VPN na komputerze, laptopie lub smartfonie, po prostu otwórz aplikację wybranego dostawcy VPN-a i wybierz serwer, z którym chcesz się połączyć. Możesz to zrobić, wybierając żądany cel z mapy lub szczegółową listę serwerów. Po połączeniu Twój adres IP jest ukryty, a cały ruch internetowy jest bezpiecznie szyfrowany.
Czy łączenie się przez VPN spowalnia połączenie internetowe?
To zależy od dostawcy usług VPN. Podczas gdy niektórzy z nich ograniczają prędkość lub przepustowość swoim użytkownikom, większość płatnych usług tego nie robi. Jednak prawdą jest, że dodatkowa warstwa zabezpieczeń może spowolnić Twój Internet.
Szybkość połączenia zależy od wielu różnych czynników, np. od odległości serwera, obciążenia, protokołu bezpieczeństwa, którego używasz itp. Więc jeśli chcesz zwiększyć prędkość swojego VPN-a, możesz wypróbować następujące sposoby:
- Sprawdź szybkość Internetu bez VPN. Jeśli twoje połączenie internetowe jest wciąż wolne, oznacza to, że Twoja sieć VPN nie jest winna.
- Zmień ustawienia protokołu. Na przykład, przełącz się z domyślnego UDP na port TCP.
- Przełącz na bliższy serwer. Gdy wybierzesz serwer znajdujący się daleko od Twojej lokalizacji, może to spowolnić szybkość połączenia.
- Tymczasowo wyłącz zaporę i program antywirusowy. Mogą to być te, które spowalniają połączenie VPN.
- Uruchom ponownie urządzenie. Chociaż jest to oczywista rada, może ona rzeczywiście pomóc w zwiększeniu prędkości VPN.
Czy VPN jest legalny?
VPN jest całkowicie legalny w Polsce, w innych krajach sytuacja jest różna, więcej o tym w naszym artykule o legalności VPNów na świecie.
Czy VPN całkowicie ukryje mój adres IP?
Jeśli używasz zaufanego VPNa, najlepiej płatnego (gdzie nie płacisz swoimi danymi) i zachowasz inne zasady bezpieczeństwa, to tak.
Czy powinienem używać VPN-a cały czas włączonego?
Niekoniecznie. VPN najlepiej się sprawdza do konkretnych zadań, np. omijanie blokad regionalnych czy zachowanie bezpieczeństwa przy korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi. Przy normalnym korzystaniu z Internetu możesz mieć wyłączoną usługę VPN.
Czy darmowy VPN ma sens?
Nie polecamy bezpłatnych usług VPN ze względu na liczne kontrowersje i naruszenia bezpieczeństwa użytkowników przez takie podmioty. Więcej o tym w naszym artykule na ten temat.
Mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny. Jeśli masz jakieś pytania – dodaj komentarz poniżej. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki VPN kupić, przejrzyj naszą stronę, warto sprawdzić VPN-y np. pod kątem ich cen, które bywają bardzo różne.
Dodaj komentarz