Konta VPN z Allegro czy eBaya – czego się spodziewać?

Od jakiegoś czasu na serwisach aukcyjnych typu Allegro czy eBay kwitnie handel współdzielonymi kontami do VPN-ów (a także do gier komputerowych, serwisów do pobierania plików, Spotify etc). Opinie o takich kontach w Internecie są bardzo różne. Czego więc można się spodziewać po zakupie takiego konta za 5-10zł?

Konta NordVPN na Allegro

Weźmy za przykład konta NordVPN sprzedawane na Allegro. Usługa NordVPN kosztuje mniej więcej 70-110 euro przy subskrypcji na 1-3 lata. Natomiast współdzielone konta Nord na Allegro sprzedawane są na najpopularniejszych aukcjach za 5-10zł na 1-2 lata, czasem nawet na “dożywotni” dostęp. Nie ma więc możliwości, żeby były to konta zdobyte legalnie.

NordVPN pozwala w swoich Terms of Service (warunkach użytkowania) na jednoczesne użytkowanie konta na maksymalnie 6 urządzeniach. Jeśli siódme urządzenie spróbuje się połączyć z serwerem VPN z tego samego konta NordVPN to najdawniej połączony użytkownik zostanie rozłączony z serwerem.

Z tego powodu takie konta VPN sprzedawane na Allegro mogą być użytkowane jednocześnie przez maksymalnie 6 osób/urządzeń. W mojej opinii nie ma co liczyć na to, że sprzedawca udostępni jedno konto tylko 6 kupującym – na pewno będzie ich więcej, tzw. overselling jest powszechny w tego typu sytuacjach – nawet firmy hostingowe (dla stron internetowych) to stosują.

Co ważne, sprzedający na Allegro zastrzegają, że na kupionym współdzielonym koncie nie wolno zmieniać loginu ani hasła, bo grozi to utratą “gwarancji” lub utratą konta. Niektórzy dodają też, że w przypadku niedziałającego konta oferują dostęp do innego w ramach reklamacji.

vpn allegro
Oferty sprzedaży pojedynczych kont NordVPN na Allegro

Skąd pochodzą tanie konta VPN wystawiane na Allegro?

Jeżeli chodzi o źródło pochodzenia kont – na wielu anglojęzycznych forach w Internecie można kupić całe pule kont NordVPN w cenach np. $50 za 300 kont lub pojedynczo za 2-5 dolarów. Stąd ich pochodzenie wydaje się całkiem oczywiste – są to ukradzione i scrackowane konta, do których zostało złamane i zmienione hasło, być może również konta zakupione z kradzionych kart kredytowych. Jedyne co zastanawia to dlaczego akurat konta NordVPN są tak popularne wśród szemranych sprzedawców. Czasem można natrafić również na konta do ExpressVPN i innych VPN-ów, ale to zdecydowana mniejszość. Może to jednak wynikać z czystej popularności Nord-a, który ma zdecydowanie najwięcej użytkowników wśród VPN-ów.

oferty sprzedazy kont vpn
Przykładowe oferty sprzedaży kont VPN na zagranicznych forach

Przeglądając powyższe oferty i sprawdzając temat jeszcze głębiej można dojść do prostego wniosku, że konta pochodzą ze “shackowanych” baz danych. Na czym to polega? Kiedy np. forum internetowe zostaje shackowane, a wraz z nim wycieka baza danych zarejestrowanych tam użytkowników, to wiele haseł przypisanych do konkretnych loginów i adresów email również wycieka. Te emaile i hasła są następnie sprawdzane przez oszustów na różnych serwisach, w tym np. na popularnych VPN-ach. Jeśli użytkownik miał taki sam adres email i hasło na feralnym forum i w usłudze VPN, którą wykupił to takie konto ląduje na przykład właśnie na sprzedaż.

Jaki z tego wniosek? Warto pamiętać o używaniu różnych haseł i emaili na różnych forach i serwisach internetowych. I nie warto kupować trefnych kont VPN na Allegro, bo w ten sposób sponsorujemy oszustów.

Gdzie w takim razie kupić legalnego VPN-a?

Można sprawdzić przygotowany przez nas ranking usług VPN. Staramy się, żeby był on jak najbardziej obiektywny i na czasie, gdyż sami korzystamy z VPN-ów.

2 komentarze - Dodaj opinię, komentarz

Dodaj komentarz