Decydując się na wybór darmowego VPN-a w 2025 roku, odrzucamy płatne opcje, ale nadal znajdziemy kilka dobrych usług VPN z ograniczoną ilością serwerów i limitem danych, które są za darmo. Jeśli natomiast szukamy VPN-a tylko na miesiąc, to możemy skorzystać ze zwrotu pieniędzy lub z bezpłatnego triala programu VPN.
Spis treści
Czy warto korzystać z darmowej sieci VPN? Co z bezpieczeństwem?
Zadaniem sieci VPN jest stworzenie prywatnego tunelu przez Internet, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne dotarcie do serwera. Wirtualna sieć prywatna umożliwia uzyskanie lokalizacji w dowolnym kraju na całym świecie. Można przykładowo surfować po Internecie w Polsce, ale być widocznym jako użytkownik z lokalizacją w Singapurze. Zadaniem sieci VPN jest ochrona prywatności Internautów, umożliwienie oglądania telewizji online i udostępnienie stron zablokowanych z jakiś powodów.
Przeprowadzanie transakcji bankowości elektronicznej za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi jest bardzo ryzykownym posunięciem, jeśli nie korzysta się jednocześnie z serwera VPN. Ryzyko przekazania informacji o naszych działaniach w Internecie osobom trzecim zwiększa się diametralnie. Należy pamiętać o tym, że usługodawca internetowy posiada ewidencję wszystkich odwiedzanych przez nas witryn i może zrobić z tym cokolwiek, dlatego też jeśli ktoś nie wyraża zgody na takie postępowanie, powinien wręcz korzystać z prywatnej sieci VPN. To samo dotyczy korzystania z sieci P2P.
Darmowy VPN vs. płatny – czy zakup pełnej wersji ma sens?
Z darmowymi sieciami VPN jest tak, że w końcu i tak użytkownik zostaje niejako zmuszony do wybrania płatnej wersji. Powodem mogą być ograniczona ilość danych, spowolnione łącze internetowe, ucinanie pasma, natarczywe reklamy czy nawet złośliwe oprogramowanie. Innym problemem może być brak możliwości korzystania z bezpłatnego VPN do streamingu czy torrentowania. Nie brakuje nawet takich VPN, które narażają prywatność użytkownika i są w stanie sprzedać jego dane osobowe osobom trzecim. Ze standardami bezpieczeństwa należy zatem uważać. Oczywiście nie brakuje godnych polecenia sieci VPN, która spełni nasze indywidualne oczekiwania. Nie zmienia to jednak faktu, ze z takich darmowych wersji lepiej korzystać tylko okazjonalnie, czyli przykładowo na lotnisku, w hotelu czy też podczas korzystania z publicznego Wi-Fi. Zawsze trzeba się liczyć z jakimiś kompromisami, jeśli chcemy korzystać z czegoś całkowicie za darmo.
Jaki darmowy VPN jest najlepszy? Co wybrać?
Po zamknięciu Atlas VPN w marcu 2024 mogę polecić głównie jeden darmowy VPN. To ProtonVPN.
ProtonVPN to projekt twórców znanego i bezpiecznego ProtonMail (oferującego darmowe, szyfrowane konta pocztowe). W wersji darmowej Proton jest oczywiście mocno okrojony, ale wystarczy do podstawowego przeglądania Internetu czy ominięcia blokad regionalnych. Nie ma limitów transferu.
- 1800+ serwerów w 65 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P (torrenty) - płatna wersja
- Używanie na 10 urządzeniach jednocześnie
- Windows, Mac, Android
- Firma ze Szwajcarii
- Niskie ceny, ale skomplikowana instalacja na iOS
Poza wymienionymi Protonem, jeśli mamy trochę czasu to można zainteresować się postawieniem własnego darmowego serwera VPN np. używając darmowego konta usługi Google Cloud. Niestety, nie mamy tutaj żadnego wyboru odnośnie lokalizacji serwera i jego IP, jednak dla niektórych celów może być to dobre rozwiązanie. Jeśli jesteście gotowi zapłacić za VPN-a, to polecamy nasz poradnik z tanimi usługami VPN.
A, jest jeszcze jeden ciekawy sposób na bezpłatnego VPN-a – to skorzystanie z serwisu typu Topcashback.com i znalezienie oferty cashbacku.
Wersja próbna VPN – trial bez płatności
Wiele usług VPN oferuje darmową wersję próbną:
- CyberGhost VPN – 1 dzień wersji próbnej, bez potrzeby karty kredytowej/debetowej
- ProtonVPN – 7 dni wersji próbnej premium, bez karty
- Avast SecureLine – 7 dni wersji próbnej, bez karty
- Hide.me – 2GB limitu danych w wersji próbnej, bez karty
- Tunnelbear – 500MB darmowego planu, bez karty
- Windscribe – 2GB darmowego planu, bez karty
Natomiast prawie wszystkie VPN-y oferują także pełen zwrot pieniędzy po zakupie usługi:
- NordVPN – 30 dni od daty zakupu możliwy jest pełen zwrot pieniędzy
- Surfshark – 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
- ExpressVPN – 30 dni od zakupu możliwy jest pełen zwrot pieniędzy
- CyberGhost VPN – przy zakupie subskrypcji na minimum pół roku możliwy jest całkowity zwrot pieniędzy w ciągu 45 dni od daty zakupu
Jaki płatny VPN wybrać?
Godnym polecenia VPN jest ExpressVPN, którego możemy używać za darmo przez okres trzydziestu dni. Jest to świetnie rozwiązanie dla osób wyjeżdżających za granicę na jakiś czas i chcących ominąć tamtejszą cenzurę Internetu, co ma miejsce chociażby w Chinach. Dzięki 30 dniowej gwarancji można otrzymać zwrot pieniędzy i to bez tłumaczenia się.
Inną opcją jest NordVPN z 30-dniowa gwarancją zwrotu pieniędzy i trzydniowym okresem próbnym. Do zaufanych sieci VPN zaliczyć można także Surfshark VPN – można go zakupić w bardzo korzystnej cenie, a oferuje możliwości bardzo zbliżone do NordVPN czy ExpressVPN, czyli dużą liczbę serwerów w różnych krajach, a także aplikacje na Androida, iOS czy wtyczki do przeglądarek Chrome i Firefox.
- 5400+ serwerów w 59 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P (torrenty)
- Używanie na 6 urządzeniach jednocześnie
- Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Firma z Panamy
- Dobra cena przy dłuższym abonamencie
- 3200+ serwerów w 100 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P (torrenty)
- Brak limitu liczby urządzeń
- Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych
- Bardzo niska cena i dużo serwerów
- 6500+ serwerów w 78 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 31 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P w wybranych krajach
- 10 urządzeń jednocześnie
- Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych
- Niska cena
Używałem darmowego protona przez jakiś czas, aż w końcu zdecydowałem się na płatną wersję. Generalnie polecam, w darmowej wersji trochę powolny, ale pod wzgledem prywatności z tego co się naczytałem to jedna z lepszych opcji
Protonvpn jest OK, używam 2 miesiące i zwykle pomaga
z darmowych windscribe jest w porządku, netflix na nim nie działa, ale do chwilowej zmiany adresu IP się nadaje, z kolei do netflixa czy torrentów to polecam surfshark, bardzo tani i ma wszystko co trzeba
VPN to podstawa w biznesie, inaczej ryzyko jest za duże. Tak więc jak prowadzicie firmę i łączycie się z swoim serwerem w firmie VPN to podstawa.
Skoro wspominacie o bezpłatnym pakiecie Proton to informuję, że nie obsługuje on torrentów.