Cena VPN – ile kosztuje VPN i jakie są promocje?

Ceny różnych usługodawców VPN potrafią się bardzo znacząco różnić. Wpływ na to mają takie aspekty jak reputacja firmy, liczba dostępnych serwerów VPN w różnych krajach i dodatkowych funkcji, podejście do (nie)zbierania logów połączeń użytkowników czy okres na jaki wykupujemy dany VPN.

Cennik VPN – ile kosztuje VPN?

Poniżej porównaliśmy ceny VPN-ów w różnym okresie u różnych znaczących usługodawców. Oto porównanie cen VPN:

Usługa VPN1 miesiąc12 miesięcy24 miesiące36 miesięcyStrona
NordVPN10,63€74,65€ (6,22€)106,58€ (4,44€)111,82€ (3,1€)Odwiedź
ExpressVPN12,95$99,95$ (8,33$)--Odwiedź
Surfshark11,99$71,88$ (5,99$)59,76 (2,49$)Odwiedź
CyberGhost VPN12,99€77,88€ (5,99€)88,56€ (3,69€)-Odwiedź
Windscribe9$49$ (4,08$)--Odwiedź
Hideme12,99€99,99€ (8,33€)129,99€ (4,99€)-Odwiedź
ProtonVPN10€96€ (8€)159€ (6,63€)-Odwiedź
TunnelBear9,99$59,88$ (4,99$)-120$ (3,33$)Odwiedź

Jak widać w tabeli ceny VPN-ów na jeden miesiąc są zdecydowanie wyższe niż na dłuższe okresu „abonamentu”. Usługodawcy VPN chcą oczywiście przywiązać sobie klientów na dłuższy czas i w ten sposób kuszą niższymi cenami przy płatności za rok, dwa czy nawet trzy. Ceny potrafią być wtedy bardzo korzystne, ale niestety musimy zapłacić z góry. Możliwość rozliczania miesięcznego występuje tylko i wyłącznie przy cenach z abonamentu na miesiąc.

W związku tym nowym użytkownikom, którzy nie mieli wcześniej styczności z VPN-ami polecamy najpierw wykupienie jednego miesiąca u wybranego VPN-a, a jeśli będzie odpowiadał naszym potrzebom to można zdecydować się na rozliczenie na dłuższy okres. Alternatywnie można wybrać VPN z korzystną gwarancją zwrotu pieniędzy, przetestowanie go i wykupienie go dopiero po udanych testach.

Metody płatności za VPN – jak zapłacić?

Jak można zapłacić za VPN? Jakie istnieją opcje płatności? Zazwyczaj jest ich sporo do wyboru, a są to przede wszystkim:

  • karta płatnicza (debetowa lub kredytowa), głównie Visa i Mastercard
  • szybkie przelewy, typu Przelew24, rzadziej spotykane
  • Paypal, „internetowe konto bankowe”, do którego można podłączyć kartę i zarządzać subskrypcjami typu Spotify, Netflix, VPN
  • Bitcoin, np. przez BitPay, czasami też inne kryptowaluty jak np. Ethereum
  • inne sposoby płatności, np. Webmoney, Google Pay, Alipay, Sofort,

Warto także zwrócić uwagę na to, że większość VPN-ów wycenia swoje usługi w amerykańskich dolarach lub w euro. W związku z tym warto użyć jak najkorzystniejszej opcji płatności pod względem przewalutowania.

Gwarancja zwrotu pieniędzy za VPN

Często oferowane przez amerykańskie firmy tak zwane „money back guarantee”, czyli gwarancja zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia klienta jest zazwyczaj oferowana przez usługodawców VPN.

O ile darmowe okresy próbne są już coraz rzadsze, a do tego trwaja bardzo krótko, bo zwykle 1-7 dni, to na gwarancję zwrotu pieniędzy możemy na szczęście liczyć. Oto oferowane „money backi”:

Jakie są warunki na uzyskanie zwrotu pieniędzy? Usługodawcy VPN piszą zwykle o „accounts in good standing” (zwykle chodzi o bardzo duże zużycie transferu), albo o „no questions asked”, czyli bez zwrot bez zadawania pytań w tym drugim przypadku. O ile mieścimy się w określonym zakresie czasowym to wystarczy skontaktować się z supportem, czyli z pomocą techniczną i bez problemu powinniśmy dostać zwrot zapłaconych pieniędzy.

Promocje na VPN-y

Usługodawcy VPN cały czas oferują stałą cenę za miesięczny dostęp do VPN-a i jest to zwykle około 10-12 dolarów. Promocje pojawiają się przy dłuższych okresach rozliczeniowych. Płacąc z góry za 6, 12, 24 czy 36 miesięcy zniżki są bardzo duże, co można zobaczyć w tabeli z cenami VPN-ów powyżej.

Czy zdarzają się jeszcze lepsze zniżki niż te stale oferowane? Tak, ale bardzo rzadko, głównie z okazji czarnego piątku (ang. Black Friday) w listopadzie i ewentualnie w okresach świątecznych można trafić na odrobinę lepsze ceny, choć zazwyczaj są to dodatkowe „darmowe” miesiące do wykupowanego abonamentu, jak to bywa w przypadku NordVPN-a lub coś podobnego. Z tego powodu raczej nie warto specjalnie czekać na super promocje.

2 komentarze - Dodaj opinię, komentarz

Dodaj komentarz