Z wielu powodów możemy znajdować się akurat poza granicami Polski, czy to emigracja, wakacje czy inny powód. Co jeśli zechcemy wtedy obejrzeć polską telewizję za pośrednictwem płatnych polskich serwisów VOD jak np. Player.pl, Polsatboxgo czy TVP VOD w 2023 roku? Strony te mają zbudowane tzw. blokady regionalne i łącząc się z Internetem spoza Polski teoretycznie nie obejrzymy ich transmisji. Rozwiązaniem jest VPN, czyli wirtualna sieć prywatna.
W tym artykule pokażmy jak za pośrednictwem VPN-ów obejrzymy bez problemu polską telewizję VOD będąc aktualnie za granicami kraju w 2023 roku. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej ominiemy blokady regionalne polskich serwisów i obejrzymy wydarzenia sportowe, polskie filmy, seriale czy inne programy.
Spis treści
Blokady regionalne polskich telewizji internetowych
Kiedy próbujemy się połączyć z innego kraju niż Polska do wielu polskich telewizji internetowych czy VOD (ang. Video on Demand – wideo na życzenie) otrzymamy komunikat, że ten materiał jest niedostępny lub jest dostępny tylko dla użytkowników łączących się z Polski. Wynika to z ograniczeń licencyjnych, inaczej polskie transmisje sportowe czy zagraniczne filmy byłby streamowane przez ludzi z całego świata, a wtedy koszty takich licencji wzrosłyby wielokrotnie. Dlatego istnieją te blokady regionalne, a telewizja internetowa w umowie zaznacza, że dostęp do ich materiałów jest tylko z terytorium Polski (z urządzeń z polskim IP), dzięki czemu negocjują o wiele korzystniejszą dla siebie cenę. Strony internetowe stosujące takie blokady regionalne to między innymi:
- Ipla (w tym Eurosport, Polsat, Polsat Sport, Eleven Sports)
- TVP Sport (sport.tvp.pl)
- (TVN) Player.pl
- YouTube (dla wybranych video)
- VOD.tvp.pl
- Viaplay
- HBO GO
- Disney Plus
- Paramount+
- WP Pilot
- polski Netflix
- Onet VOD
- Showmax
- Play Now
W powyższych serwisach nie odtworzysz materiałów wideo przebywając zagranicą, w innym kraju niż Polska. Co jeśli chcemy jednak obejrzeć filmy, seriale czy transmisje z tych stron? Musimy uzyskać polski adres IP. Jak uzyskać polski adres IP? Niegdyś można to było zrobić dzięki serwerom proxy, jednak obecnie wyparte one zostały przez kompleksowe serwisy oferujące VPN. Dzięki użyciu VPN-a odblokujemy dostęp do wszystkich powyższych serwisów razem z ich biblioteką wideo, ale także poprawimy nasze bezpieczeństwo i prywatność w Internecie. VPN zmienia nasz adres IP na IP z wybranego przez nas kraju, a także szyfruje wszystkie dane, które wysyłamy i pobieramy z Internetu.
Najtańsza oferta
Pure VPN to obecnie najtańsza usługa VPN z naszego zestawienia. 31 dni na zwrot pieniędzy i serwery w 78 krajach. W tym m.in. Polska, Turcja, Argentyna.
VPN to taki bardzo zaawansowany serwer proxy, cały nasz ruch internetowy przechodzi przez ten serwer, co pozwala na zaszyfrowane naszych danych i zmianę adresu IP, który widzą strony internetowe. W ten sposób omijamy blokady regionalne w serwisach VOD i innych typu Player, Ipla czy Netflix. W jednym VPN-ie jest zwykle dostępnych kilkaset różnych serwerów do wyboru i możemy wybrać serwer z kilkudziesięciu krajów, z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i wielu innych. Czasem nawet na Youtubie otrzymamy informację, że dostawca zablokował wyświetlanie tych treści dla Twojego regionu. Wystarczy wtedy włączyć VPN i możemy oglądać dany filmik.
Jaki VPN wybrać do polskiej telewizji VOD zagranicą?
Niezbędne będą tutaj dwie kwestie, przede wszystkim, żeby VPN miał serwery w Polsce (dzięki którym uzyskamy polski adres IP) oraz dobra prędkość działania (przyda się do transmitowania wideo w HD czy w lepszej jakości).
Tego typu VPN to koszt około 5-12 dolarów miesięcznie, oczywiście taniej jest wybierając abonament długookresowy, np. roczny, ze względu na liczne promocje i zniżki. Warto tutaj rozważyć przede wszystkim dwa VPN-y: NordVPN i ExpressVPN.
NordVPN to ponad 40 polskich serwerów, czyli zawsze będziemy mogli się zmienić nasze IP na polskie. Stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry, sam korzystam z Norda ponad rok i nie mam zastrzeżeń. 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy to duży plus, jeśli chcemy dobrze przetestować tego VPN-a. Dodatkowo, NordVPN zupełnie nie loguje naszej aktywności w Internecie, szyfruje każde połączenie, co zapewnia bardzo wysokie bezpieczeństwo i anonimowość, cokolwiek robimy w sieci. Możemy łączyć się z 6 urządzeń jednocześnie przy użyciu jednego konta, z komputera, laptopa, telefonu z andoidem czy z iPhona.
ExpressVPN to równie dobry wybór, jedynie cena może wyjść trochę drożej. Mają kilkanaście serwerów w Polsce, głównie w Warszawie, 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku braku satysfakcji, brak logów i wysoką anonimowość, korzystanie na 3 urządzeniach jednocześnie i bardzo dobre prędkości połączenia.
Poniżej krótkie porównanie VPN-ów najlepszych do polskiej telewizji VOD zagranicą:
- 5400+ serwerów w 59 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P (torrenty)
- Używanie na 6 urządzeniach jednocześnie
- Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Firma z Panamy
- Dobra cena przy dłuższym abonamencie
- 3200+ serwerów w 100 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P (torrenty)
- Brak limitu liczby urządzeń
- Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych
- Bardzo niska cena i dużo serwerów
- 6500+ serwerów w 78 krajach
- Gwarancja zwrotu pieniędzy: 31 dni
- Brak logów
- Dozwolone P2P w wybranych krajach
- 10 urządzeń jednocześnie
- Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych
- Niska cena
Jak oglądać Player.pl za granicą?
Do oglądania Player.pl (dawniej TVNPlayer) zagranicą Polski potrzeba VPNa, gdyż normalnie serwis jest dostępny tylko z terenu Polski. Jest to typowa geoblokada, którą można ominąć używając serwera VPN będąc w innym miejscu niż w Polsce.
W tym celu trzeba najpierw kupić VPN, uruchomić na naszym urządzeniu i dopiero wtedy zalogować się na konto Player.pl i zacząć oglądać. Najlepsze VPNy do ominięcia blokady niemożliwości oglądania Playera zagranicą to NordVPN, ExpressVPN i Surfshark.
Czy da się to zrobić za darmo? W appstorze Google na telefony komórkowe czy w przeglądarce Chrome znajdziemy mnóstwo darmowych VPNów, ciężko jednak o polskie serwery. Dodatkowo przestrzegamy przez używaniem darmowych usług tego typu, bo na przykładzie Hola VPN okazuje się, że ich właściciele często zarabiają na wykradaniu naszych danych.
Jak oglądać Ipla za granicą?
Sytuacja oglądania serwisu Ipla za granicą Polski jest identyczna jak przy Playerze. Wystarczy pobrać VPNa z polskimi serwerami i korzystać z niego przy każdej chęci oglądania treści w Ipla.tv.
Jakie polskie programy telewizyjne czy seriale obejrzymy w ten sposób zza granicy?
Jak oglądać Player.pl za granicą Polski?
Najpopularniejszym serwisem VOD w Polsce jest obecnie Player.pl, którego właścicielem jest grupa TVN. Znajduje się tam mnóstwo produkcji od filmów, przez seriale telewizyjne i programy rozrywkowe. Obejrzymy tam seriale takie jak: Na wspólnej, Brzydula, Ukryta prawda, Diagnoza, Fakty, Szkoła, Druga szansa, Detektywi, Szpital, Teraz albo nigdy, Singielka, Lekarze, Prawo Agaty, Moda na sukces, Gra o tron, Belfer, Ślepnąc od świateł.
Na platformie Player.pl obejrzymy również programy rozrywkowe takie jak: Kuchenne rewolucje, Kuba Wojewódzki, Iron Majdan, Mam Talent, X-Factor, Azja Express, MasterChef, Top Mode, Dom marzeń, Kto poślubi mojego syna, Milionerzy, Na noże, Rozmowy w toku, Hipnoza, Ugotowani, Uwaga, Para w remont czy Zakup kontrolowany.
W 2018 roku zmieniły się przepisy udostępniania usług przez TVN Player w krajach Unii Europejskiej. Jeśli przebywamy w UE, ale nie w Polsce, to napotkamy na komunikat: “Wyświetlenie tego wideo w Twojej lokalizacji jest niemożliwe”. Możemy tutaj zweryfikować swoje miejsce zamieszkania na terenie UE zakupując płatny abonament na Player.pl i opłacając go polskim środkiem płatniczym lub wysyłając odpowiednie dokumenty. Alternatywnie możemy skorzystać z VPN-a z polskim IP i korzystać biblioteki serwisu bezpłatnie.
TVP Sport – jak oglądać zagranicą?
TVP Sport oferuje spory wachlarz transmisji sportowych przez swoją stronę internetową sport.tvp.pl, które bez problemu obejrzymy używając VPN-a łącząc się ze stroną spoza granic Polski. W ten sposób łatwo obejrzymy mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej na Euro 2020 ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją.
W TVP Sport obejrzymy również wszystkie mecze towarzyskie Polski do 2028 roku, a także mecze w Lidze Narodów i eliminacji do Mistrzostw Świata 2022, MŚ 2026 i Mistrzostw Europy 2024, ME 2028. Ponadto Copa America 2024, hiszpańskie Copa del Rey, wybrane mecze w każdej kolejce PKO BP Ekstraklasy, mecze polskich drużyn w Lidze Europy UEFA czy Klubowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.
Polsatboxgo – jak oglądać go za granicami Polski?
Polsatboxgo to platforma internetowa rozwijana przez Cyfrowy Polsat, zastąpił on wcześniej bardzo popularną telewizję internetową Ipla.tv. Polsat Box GO obejrzymy z zagranic Polski w taki sam sposób jak inne serwisy, dzięki skorzystaniu z serwerów pośredniczących w przepływie Internetu – VPN.
Używam VPNa do oglądania TVN Playera od paru miesięcy i działa w porządku, czasem tylko lekko zamula internet, ale na moje potrzeby wystarcza.
czy uzywasz Nord VPN?
Niestety ExpressVPN przestał działać za granicą do polskiego Netflixa.
serio? nie używam go do polskiego netflixa, ale z playerem i hbogo działa
Mam nordvpn od kilku miesięcy i działa, nie każdy polski serwer jest dobrze wykrywany przez Playera, ale wystarczy go tylko czasem zmienić i wszystko śmiga.
dzięki za poradnik, wp pilot i tvp sport w końcu działają z anglii
TVPSPORT działa przez norda, właśnie kupiłem – całkiem wygodne, oby przez całe EURO działało