VPN to usługa, która pośredniczy w przepływie całego naszego ruchu internetowego, w międzyczasie go szyfrując i zabezpieczając. To, plus użyte protokoły i lokalizacja serwerów VPN, z którymi się łączymy głównie wpływa na prędkość naszego Internetu z VPN-em. Dobry VPN nie powinien spowalniać szybkości naszego Internetu o więcej niż 5-10%, więc o praktycznie niezauważalne wartości.
W celu sprawdzenia czy VPN rzeczywiście spowalnia nasz Internet warto użyć narzędzia typu SpeedTest. W ten sposób dowiemy się jaki jest nasz ping (opóźnienie w połączeniu), a także prędkość pobierania i wysyłania. Następnie wystarczy porównać wyniki z wyłączonym i włączonym VPN-em. Jeśli różnice są znaczne, to VPN jest winowajcą.
Spis treści
Co wpływa na prędkość Internetu z VPN-em?
Fizyczna odległość od serwera VPN
Odległość między naszą lokalizacją a serwerem VPN jest jednym z kluczowych czynników określających szybkość Internetu. Na przykład, jeśli jesteś w Polsce i łączysz się z serwerem w Australii, internetowe pakiety danych muszą pokonać sporą odległość, przez co rośnie ping i Internet spowalnia. Im bliżej znajduje się serwer VPN względem naszego położenia geograficznego, tym większa będzie szybkość Internetu.
Jeśli nie musisz łączyć się z serwerem VPN w określonej lokalizacji, lepiej jest wybrać serwery VPN w pobliskich krajach, a nawet w swoim kraju. Aby wycisnąć maksimum, poszukaj dostawcy usług VPN o dużej prędkości z szerokim zasięgiem kraju i dużą liczbą serwerów, takich jak NordVPN czy Surfshark, które oferują po kilka tysięcy serwerów w kilkudziesięciu krajach na całym świecie
Obciążenie serwera VPN
Gdy wielu użytkowników jest połączonych z jednym serwerem VPN, prędkość połączenia spada, gdyż łącze internetowe jest rozłożone na wiele komputerów/urządzeń. Korzystając z dużego VPN-a, który ma mnóstwo serwerów, nie powinno to być problemem. A nawet jeśli konkretny serwer jest przeciążony (zwykle możemy to zaobserwować w aplikacji, ile procent łącza jest wykorzystywane – load), to wystarczy wybrać alternatywny serwer z listy.
Typ użytego szyfrowania przez serwer VPN
Szyfrowanie jest kluczową cechą VPN-ów. Dzięki niemu, nasz ruch internetowy jest zabezpieczony przez potencjalnymi hakerami czy osobami niepożądanymi, a nasza prywatność zostaje zachowana. Jednak sposób obsługi szyfrowania zależy od dostawcy usługi VPN. Może się różnić pod względem jakości i niezawodności.
VPN-y typu NordVPN używają zwykle bardzo silnego szyfrowania jak np. AES-256 w połączeniu z protokołami IKEv2/IPsec lub OpenVPN, a takiego szyfrowania na razie nawet superkomputer nie jest w stanie pokonać. Dokonujemy tutaj małej wymiany prędkości Internetu za bezpieczeństwo, ale zdecydowanie warto. W odróżnieniu do darmowych VPN-ów, które stosują słabe zabezpieczenia, a ich prędkość mimo to z powodu obciążenia jest bardzo wolna.
Prędkość Internetu oferowanego przez dostawcę
Prędkość Internetu zależy oczywiście przede wszystkim od wykupionego przez nas pakietu u dostawcy typu UPC czy Netia. Jeśli mamy wykupiony 50 Mbps/s to te 50 megabitów (nie megabajtów) jest maksymalną prędkością jaką możemy osiągnąć przy pobieraniu plików z Internetu. Typowy VPN zabierze z tego 5-10%.
Jak przyspieszyć Internet z VPN?
W celu zwiększenia prędkości naszego Internetu przy połączeniu z VPN-em warto spróbować kilku rzeczy:
- zmienić serwer VPN na inny lub bliższy do naszej lokalizacji
- zmienić protokół, np. z UDP na TCP i sprawdzić, czy jest różnica
- chwilowo wyłączyć firewall i antywirus i sprawdzić czy to nie one w jakiś sposób nie “kłócą” się z aplikacją VPN
- zrestartować komputer/urządzenie, ew. router
Dlaczego VPN się rozłącza i zrywa połączenie?
Jeśli Twój VPN często się rozłącza lub zrywa połączenie to problem najpewniej wynika z wadliwego serwera, z którym się łączysz. Zmień serwer VPN z wybranego automatycznie w aplikacji i przetestuj kilka opcji – jest szansa, że znajdziesz dużo szybszy i stabilniejszy serwer VPN w konkretnym kraju.
Innym rozwiazaniem jest włączenie opcji tzw. split-tunneling (dzielone tunelowanie), jednak nie zawsze może być to odpowiedni wybór. Dzielone tunelowanie w przypadku rozłączenia się z serwerem VPN nie ujawni naszej aktualnej lokalizacji – i wtedy po prostu nie będziemy mieć Internetu, zamiast przełączyć się z powrotem na nasz własny adres IP.
Czy VPN przyspiesza Internet?
Nie, VPN nie może przyspieszyć Internetu w żadnym przypadku. Zazwyczaj połączenie z siecią będzie też trochę wolniejsze.
W fpsach zwykle miałem trochę gorszy ping, ale w strategiach to nie do zauważenia. Przy przeglądaniu neta czy netflixa też jest gites