Jak bezpiecznie ściągać pliki z sieci?

Każdego dnia miliony internautów z całego świata ściągają z sieci różnego rodzaju pliki. Często jednak filmy, gry, utwory mp3, programy, cracki, kodeki, aplikacje trafiają na dyski komputerów wraz z rozmaitymi wirusami, trojanami czy tzw. szpiegami (spyware), narażając sprzęt na niekorzystne działanie. Jak więc bezpiecznie pobierać pliki z internetu?

Zacznijmy od absolutnej podstawy, a więc programu antywirusowego i antyszpiegującego. Jeśli nasz komputer nie jest w nie wyposażony, natychmiast je zainstalujmy. Dbajmy też o ich regularną aktualizację. Pamiętajmy jednocześnie, że żaden program antywirusowy nie daje stuprocentowej pewności, że nie ściągnęliśmy na dysk niczego szkodliwego. Mogło się bowiem zdarzyć, że trafiliśmy na ten rodzaj zagrożenia, który nie jest przez nasz program wykrywany.

Poza antywirusem bardzo dobrym rozwiązaniem jest używanie VPN-a. VPN to z angielskiego Virtual Private Network, a prostymi słowami to bezpieczny serwer proxy, przez który łączymy się z siecią, w tym ze stronami internetowymi, torrentami itp. Cały nasz ruch internetowy przepływa przez VPN-a i jest szyfrowany, czyli przeglądamy Internet bardzo bezpiecznie, bez narażenia na przejęcie naszych danych logowania czy pakietów jakie pobieramy.

I tu przechodzimy do kolejnej kwestii – otóż najważniejszą zasadą tego, jak bezpiecznie pobierać pliki z internetu, jest po prostu ostrożność, a więc omijanie pirackich stron, unikanie wszelkich darmowych programów, których źródła pochodzenia nie znamy, a także podejrzanych linków i załączników, przesyłanych w mailach lub w serwisach społecznościowych. Nie klikajmy bezrefleksyjnie we wszystko – często nieznany nadawca próbuje zachęcić nas do tego podstępem, podszywając się pod naszego znajomego i używając chwytliwego lub wręcz sensacyjnego tekstu. Jeśli potrzebujemy programu czy kodeków, wybierajmy zaufane źródła. Odwiedźmy oficjalną stronę autora lub producenta. Możemy także skorzystać z popularnych, sprawdzonych witryn (np. dobreprogramy.pl, instalki.pl, pcformat.pl, komputerswiat.pl).

Pisząc o tym, jak bezpiecznie ściągać z internetu, warto poruszyć temat piractwa. Czy pobieranie na dysk cudzej twórczości na pewno jest legalne? To dość skomplikowana kwestia. Za samo ściągnięcie mp3 czy filmu na swój własny, prywatny użytek – o ile nie są to tytuły przedpremierowe – nie grożą nam żadne sankcje. Natomiast absolutnie nie powinniśmy udostępniać tych treści dalej ani ich sprzedawać – w takim wypadku możemy zostać ukarani. Warto więc pamiętać, że korzystanie z torrentów i innych „wymienialni” plików wiąże się z tym, że jednocześnie przekazujemy pobierany plik innej osobie, łamiąc prawo. Wrzucając czyjąś własność intelektualną do sieci, choćby na chomikuj.pl, cda, vimeo, youtube czy jakiekolwiek serwisy p2p, stajemy się krótko mówiąc piratami. Inaczej jest w przypadku programów komputerowych – tu nielegalne jest już samo ściągnięcie i posiadanie ich na dysku, nawet jeśli korzystamy z nich sami i nie dzielimy się z nikim innym.

Internet bez wątpienia ułatwia życie i trudno wyobrazić sobie bez niego dzisiejszy świat. Zasoby sieci są ogromne i rosną każdego dnia. Korzystając z nich, należy jednak być czujnym i unikać spontanicznej beztroski. Warto uczulić na to również dzieci i regularnie kontrolować, czy przypadkiem nie zainstalowały na dysku czegoś podejrzanego.

Napisz swoją opinię