Programy do blokady i ochrony rodzicielskiej

Czy wiesz jakie strony internetowe odwiedza Twoje dziecko? Wiele badań wskazuje, że dzieci korzystają z internetu bez jakiejkolwiek kontroli przez swoich opiekunów. A jest czego pilnować, ponieważ na nasze dzieci w sieci czeka wiele zagrożeń takich jak m.in. pornografia, hazard, szokujące treści lub cyberprzemoc. Dlatego warto mieć świadomość związaną z ciemną stroną internetu i wcześniej podjąć działania, które uchronią Twoje dziecko przed nieodpowiednimi dla niego treściami. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze programy do blokady i ochrony rodzicielskiej.

Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w internecie?

Jeżeli chodzi o nowinki technologiczne, aplikacje oraz możliwości, jakie stwarza internet, obecnie dzieci są o krok przed swoimi rodzicami. Zdecydowanie łatwiej od dorosłych wchodzą w interakcje z nowymi urządzeniami i aplikacjami mobilnymi, ale również z użytkownikami. Uświadomienie sobie ewentualnych niebezpieczeństw, jakie mogą spotkać dzieci w internecie, to pierwszy krok do skutecznej ochrony naszej pociechy.

Cyberprzemoc – co to takiego?

Dzieci mają obecnie swoje profile na wielu serwisach społecznościowych. Facebook, Instagram, Tik Tok, Snapchat czy YouTube to dla nich codzienność. Korzystanie przez nich z social mediów służy m.in. do podtrzymywania relacji ze swoimi znajomymi, ale jest również przestrzenią tych pozytywnych elementów, które daje internet jak nieprawdopodobna ilość materiałów edukacyjnych.

Niestety internet jest też idealnym narzędziem dla osób, które chcą skrzywdzić nasze dzieci przez tzw. cyberprzemoc. Bardzo często zdarza się, że prześladowcami są rówieśnicy naszych dzieci, którzy włamują się na profil w grze online lub na mediach społecznościowych, podszywając się pod właściciela.

Ofiara może w łatwy sposób stać się obiektem nękania, publikowania prywatnych i kompromitujących materiałów. Małoletni, głównie ze względu na strach lub szantaż nie przyznają się przed dorosłymi, że zostali ofiarami cyberprzemocy. Dzieci obawiają się również, że spowoduje to nasilenie ich problemu.

Pamiętajmy, że wszystko, co publikujemy w internecie, zostaje z nami czasami na zawsze. Nieważne, że usunęliśmy post lub wideo krótko po publikacji. To, co zostało raz opublikowane, może być powielane i rozpowszechniane, bardzo długo po zatrzymaniu działań głównego agresora.

Kradzież danych osobowych dziecka

Dzieci w internecie nieświadome ewentualnych konsekwencji i niebezpieczeństwa, z łatwością dzielą się swoimi danymi osobowymi jak numer telefonu, nazwa szkoły, do której na co dzień uczęszczają, lokalizacja, gdzie obecnie spędzają swój czas wolny oraz czasami adres zamieszkania. Pozostawione w sieci dane tego typu to inaczej ślad cyfrowy.

Informacje te pozwalają przestępcą łatwiej dotrzeć do naszego dziecka i wyłudzić jeszcze więcej danych, jak np. numery karty kredytowej rodziców. Co gorsze na podstawie takich danych osobowych, przestępca może zaplanować np. napad lub włamanie do domu. Bardzo często przestępcy okłamują dzieci w wiadomościach prywatnych. Podają fałszywy wiek, zbliżony do wieku dziecka. Małoletni uważają, że korespondują ze swoim rówieśnikiem. Ważne jest edukowanie dziecka, aby te nie nawiązywało internetowych znajomości z osobami, których nie zna w życiu realnym.

Wyłudzenia finansowe

Istnieje wiele serwisów internetowych, które w sprytny sposób zachęcają małoletnich do opłaty za dodatkowe treści lub np. dodatki do gier online. Dziecko czytając opis, że strona jest bezpieczna, a cała usługa jest całkowicie darmowa, wysyła SMS, licząc, że dostanie nowy przedmiot w grze. Pierwszy SMS jest faktycznie bezpłatny, natomiast automatycznie uruchamia cykliczną subskrypcje, za którą pobierane są wysokie opłaty.

“Grooming”, czyli pedofilia w Internecie

Pedofilia w internecie w szerokim pojęciu jest określana jako tzw. „grooming”. Jest to aktywność, podejmowana przez przestępców w celu nawiązania kontaktu emocjonalnego z dzieckiem. Pedofil w ten sposób zdobywa zaufanie małoletniego, a następnie chce wykorzystać je seksualnie. Najczęściej ofiar poszukuje na czatach oraz poszczególnych komunikatorach internetowych, podając wiek zbliżony do wieku dziecka.

Dalszy etap działań pedofila polega na zaproponowaniu spotkania w świecie realnym lub zasygnalizowaniu takiej możliwości. W związku z tym, że dzieci z natury są bardziej ufne od dorosłych, a przestępcy często działają w sposób przemyślany oraz perfidny należy odpowiednio wcześnie rozmawiać z naszymi pociechami o ewentualnych zagrożeniach związanych z internetem. Odpowiednia rozmowa zdecydowanie ochroni nasze dziecko, przed ewnetualnym zagrożeniem.

Uzależnienie od internetu u dzieci

W 2022 roku nikogo już nie dziwi widok dziecka, które spędza całe dnie ze smartfonem w ręku lub przesiadującego wiele godzin przed monitorem komputera. W związku z tym, w bardzo łatwy sposób można uśpić swoją czujność i przeoczyć moment, w którym wirtualny świat jest ważniejszy dla dziecka od tego prawdziwego. Uzależniony od internetu izoluje się i ma problemy z kontaktami społecznymi ze swoimi rówieśnikami, nie wspominając już o problemach zdrowotnych natury fizycznej takich jak wady kręgosłupa, zaburzenie koncentracji, bóle głowy czy osłabienie wzroku.

Dlaczego potrzebujesz programu do kontroli rodzicielskiej?

Codziennie kontrolowanie aktywności naszego dziecka w sieci jest czasochłonną czynnością. Dostępne na rynku programy do kontroli rodzicielskiej monitorują wszystkie zachowania małoletniego w internecie oraz blokują strony internetowe z niebezpiecznymi dla dziecka treściami. Niektóre programy do kontroli rodzicielskiej umożliwiają  również kontrolę dostępu do aplikacji mobilnej na smartfonie dziecka oraz sprawdzanie jego lokalizacji. Dodatkową funkcją oprogramowań jest tzw. asystent rodzica, który pozwala na określenie czasu korzystania z komputera.

Każdy program ma inne funkcje, dlatego przedstawimy te programy do kontroli dzieci, które są zdecydowanie najlepsze. Są to programy łatwe w obsłudze, tym samym w instalacji i korzystaniu z nich poradzi sobie każdy przeciętny użytkownik. Dodatkowo na stronach internetowych producentów dostępne są szczegółowe instrukcje w języku polskim.

Najlepsze programy do kontroli rodzicielskiej

Najlepsze programy do kontroli rodzicielskiej na Windows, Android czy iOS mają funkcje takie jak:

  • ograniczenie czasu spędzanego w Internecie – nakładanie limitu czasowego na gry i aplikacje, z możliwością zablokowania poszczególnych
  • wybranie godzin w ciągu dnia, kiedy dostęp do Internetu będzie możliwy
  • filtrowanie stron internetowych i czyszczenie wyników wyszukiwania w Google z niebezpiecznych stron
  • zablokowanie dostępu do stron z treściami dla dorosłych

Beniamin

Beniamin jest polską aplikacją, która już od dekady umożliwia rodzicom skuteczną kontrolę działań w internecie dzieci. Oprogramowanie umożliwia ustawienie licznych czynności takich jak np. określenie limitu czasu na korzystanie gier oraz aplikacji mobilnych wraz z możliwością całkowitego blokowania wybranych, monitorowanie aktywności w mediach społecznościowych, filtrowanie stron na podstawie słów kluczowych, a także kontrolowanie filmów dostępny w serwisie YouTube. Działania programu Beniamin obejmują komputery, laptopy oraz urządzenia przenośne.

KidLogger

KidLogger jest oprogramowaniem umożliwiającym monitorowanie aktywności użytkownika na komputerze PC, MacBook czy telefonie komórkowym z systemem operacyjnym Android. Aby rozpocząć korzystanie z programu, rodzic musi zarejestrować się online, a następnie pobrać aplikację monitorującą na dowolnym docelowym komputerze, tablecie lub smartfonie swojego dziecka. Po połączeniu programu z kontem KidLogger rozpoczyna rejestrowanie wszystkich aktywności na monitorowanym urządzeniu. Program jest dostępny w wielu pakietach cenowych i pozwala m.in. na zapamiętywanie historii użytkownika oraz wykonywanie zrzutów ekranu ze stron, na jakich przebywało dziecko, rejestracja godzin pracy i okresów aktywności.

Kaspersky SafeKids

Kaspersky SafeKids umożliwia ochronić dziecko w internecie, wykrywając zagrożenia online i blokując nieodpowiednie dla jego wieku strony internetowe. Instalując oprogramowanie ze strony producenta, możesz chronić zarówno komputery, jak i tablety czy telefony komórkowe z systemem Android w dowolnej ilości. Ustawienia programu, każdy rodzić może dostosować do wieku swojego dziecka. Program posiada również wersję dodatkową – Kaspersky Safe Kids Premium – która pozwala dodatkowo na blokowanie stron dla dorosłych, zarządzać czasem korzystania z danego urządzenia oraz monitorować aktywność dziecka w mediach społecznościowych. Ponadto w każdej chwili możesz sprawdzić aktualną lokalizację swojego dziecka.

Norton Family Protection

Norton Family Protection jest zaawansowanym programem do kontroli rodzicielskiej, natomiast bardzo prostym w obsłudze. Jego zadaniem jest monitorowanie aktywność dziecka w internecie oraz pomoc w skupieniu się podczas nauki, za którą odpowiada specjalna funkcja dostępna w oprogramowaniu “Czas szkolny”. Funkcja umożliwia ustalenie, jakie strony internetowe może odwiedzać nasze dziecko w trakcie konkretnych godzin. Jeżeli dziecko ma zaplanowane odrabianie zadań domowych w konkretnych godzinach popołudniowych lub wieczornych, ustawiamy przedział czasowy, a aplikacja blokuje strony, na które w tym czasie dziecko nie może wchodzić. Tym samym podczas odrabiania prac domowych, dziecko będzie skupiać się jedynie na nauce, zamiast oglądać inne witryny w sieci.

Dorośli mają również możliwość zablokowania dostępu do stron WWW z treściami dla dorosłych, czyli zawierających m.in. erotykę, przemoc lub informacje o narkotykach, alkoholu czy hazardzie. Ponadto rodzic posiada pełen raport, jakie frazy dziecko wpisuje do wyszukiwarki Google lub Bing oraz jakie filmy ogląda w serwisie YouTube. Inne serwisy z filmami nie są przez program obsługiwane. Dodatkowo istnieje możliwość ustalenie limitu czasu użytkowania konkretnego urządzenia, czy to smartfona, laptopa, tableta. Według nas  Norton Family Protection jest jednym z najlepszych obecnie programów do kontroli rodzicielskiej dostępnych na rynku.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że internet nie służy tylko nauce, ale również rozrywce. Zjawiska, z którymi można zetknąć się w przestrzeni wirtualnej, są zagrażające zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. Treści atrakcyjne dla młodych osób nie zawsze są dla nich odpowiednie, więc warto mieć nad nimi szczególną kontrolę. Bezpieczeństwo w sieci jest zagadnieniem, które rodzice powinni traktować zdecydowanie poważnie. Programy do kontroli rodzicielskiej, które przedstawiliśmy powyżej, są tak zaprojektowanymi systemami kontroli, aby w łatwy sposób ograniczyć dziecku dostęp do szkodliwych lub nieodpowiednich dla ich wieku treści.

Dodaj komentarz