ProtonMail – czy warto? Recenzja bezpiecznej poczty

Czy ProtonMail jest rzeczywiście bezpieczny jak szwajcarski bank? Ile kosztuje, a może jest bezpłatny? Jakie są jego wady i zalety? Za chwilę poznasz najważniejsze informacje o słynnej prywatnej usłudze e-mail – łatwiej zdecydujesz, czy to opcja dla Ciebie.

Jeżeli korzystasz z klasycznej poczty e-mail, to treść Twoich wiadomości nie jest bezpieczna. Mogą do niej zajrzeć pracownicy firmy oferującej usługę lub przestępcy, którzy przechwycili e-maila. Jeżeli chcesz zadbać o prywatność i bezpieczeństwo swojej komunikacji, a jednocześnie poczuć się trochę jak tajny agent/agentka, spójrz, co oferuje ProtonMail.

Co to jest Protonmail?

Zacznijmy od początku czyli od 2014 roku. Zespół pracowników CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) postanowił stworzyć łatwą w użyciu, bezpieczną i prywatną usługę e-mail. Badacze chcieli aby jej użytkownicy mogli spać spokojnie wiedząc, że ich prywatne dane nie zostaną przechwycone i wykorzystane przeciwko nim.

Tak powstał ProtonMail czyli usługa, która zapewnia kompleksowe szyfrowanie wiadomości e-mail.

Projekt trafił w dziesiątkę. Już po roku działalności Proton został okrzyknięty „Najlepszym dostawcą szyfrowanej poczty e-mail” (nagroda Electronic Frontier Foundation). Szwajcarska firma chwali się, że z jej poczty korzysta już 70 mln osób i przedsiębiorstw na całym świecie.

Minęły lata i oferta Proton rozrosła się do dużej platformy, w której znajdziesz kalendarz, dysk czy też sieć VPN (ProtonVPN) służącą do wysoce anonimowego korzystania z internetu.

Wszystkie funkcje dostępne są za darmo (w ograniczonej wersji) lub w subskrypcji. Ile kosztuje ProtonMail dowiesz się za chwilę.

Szwajcarska firma kładzie duży nacisk na obsługę klienta i często wydaje nowe funkcje i aktualizacje w oparciu o opinie użytkowników.

Jednak czy rzeczywiście gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i należycie szanuje prywatność swoich klientów? Spójrz na szczegóły.

Czy ProtonMail jest bezpieczny?

ProtonMail zawiera różne funkcje bezpieczeństwa, które pomagają chronić Twoje wiadomości e-mail. Najważniejsze to kompleksowe szyfrowanie i bezpieczne zarządzanie hasłami.

W usłudze znajdziesz automatyczne szyfrowanie typu end-to-end (E2EE) i zero-access. To znaczy, że tylko Ty i odbiorca wiadomości e-mail mogą odczytać jego treść. Dostępu do treści nie mają nawet pracownicy Proton.

ProtonMail wykorzystuje kombinację szyfrowania z kluczem publicznym i szyfrowania z kluczem symetrycznym. Co to znaczy?

Kiedy wysyłasz wiadomość e-mail do kogoś za pomocą ProtonMail, wiadomość jest szyfrowana przy użyciu klucza publicznego, który jest specyficzny dla adresu e-mail odbiorcy. Następnie odbiorca używa swojego klucza prywatnego do odszyfrowania wiadomości. Oznacza to, że nawet gdyby ktoś przechwycił wiadomość w trakcie jej przesyłania, nie byłby w stanie odczytać jej treści, bo nie ma kluczy deszyfrujących. 

Proton wspiera PGP czyli skuteczne narzędzie do szyfrowania i odczytywania m.in. poczty e-mail. Szyfrowaną wiadomość możesz wysłać także do osób, które nie używają ProtonMail (będą potrzebowały ustalonego wcześniej hasła).

To nie wszystko. W ProtonMail znajdziesz również opcję bezpiecznego zarządzanie hasłami. Menedżer haseł utworzy dla Ciebie silne hasło – odpowiednio długie i unikatowe – a potem je zapamięta, abyś nie musiał bać się, że je zapomnisz.

Dodatkową warstwą zabezpieczenia tworzy uwierzytelnienie dwuskładnikowe 2FA. To znaczy, że oprócz podania loginu i hasła zostaniesz poproszony o podanie jeszcze jednego elementu, który potwierdzi Twoją tożsamość – czegoś, “co masz” (np. klucz bezpieczeństwa, aplikacja na smartfonie) lub “kim jesteś” (np. odcisk palca).

ProtonMail jest zatem rzeczywiście bardzo bezpieczny, choć nie kuloodoporny (o jego wadach przeczytasz niżej).

Ile kosztuje ProtonMail?

Z platformy Proton skorzystasz wybierając plan:

 • Proton Free – darmowy, dostaniesz m.in. 1 GB całkowitej powierzchni dyskowej, 1 bezpłatny adres e-mail, możliwość wysłania 150 wiadomości dziennie, 3 foldery i 3 etykiety,
 • Mail Plus – 3,99 euro/miesiąc, dostaniesz m.in. 15 GB powierzchni dyskowej na wszystkie usługi, 10 adresów e-mail, autoresponder, nieograniczone wysyłanie wiadomości oraz nieograniczoną liczbę etykiet i folderów,
 • Proton Unlimited – 9,99 euro/miesiąc, dostaniesz m.in. 500 GB całkowitej przestrzeni dyskowej, 15 adresów e-mail, nieograniczone wysyłanie wiadomości, brak limitu na liczbę folderów, etykiet i filtrów, nieograniczone aliasy ukrywające adres e-mail.
protonmail porownanie planow
Darmowy i płatny plan poczty Protonmail

Pamiętaj, że Proton ma też usługę dla firm. Przedsiębiorcy mają do wyboru plany:

 • Mail Essentials – 6,99 euro/za użytkownika miesięcznie,
 • Business – 10.99 euro/za użytkownika miesięcznie,
 • Enterprise – cena ustalana indywidualnie.

Ceny dotyczą planów wykupionych na rok (jest jeszcze opcja abonamentu miesięcznego i dwuletniego).

Jakie są dodatkowe usługi w ProtonMail

Jak już wiesz, Proton to rozrastająca się platforma bezpiecznych usług online. Szyfrowana poczta elektroniczna pozostaje jej sercem, jednak warto poznać inne przydatne usługi, które otrzymasz bezpłatnie lub w ramach abonamentu.

 • ProtonVPN – wirtualna sieć prywatna, która szyfruje połączenie internetowe i pomaga w ten sposób chronić Twoją prywatność w Internecie. W darmowym planie oraz w Mail Plus masz jedno połączenie o średniej prędkości, w Unlimited 10 połączeń o wysokiej prędkości,
 • ProtonCalendar – kalendarz zintegrowany z ProtonMail. Umożliwia planowanie spotkań, tworzenie przypomnień o wydarzeniach i udostępnianie kalendarza innym osobom. Możesz mieć 1 kalendarz (Proton Free) lub 20 kalendarzy w Mail Plus/ Proton Unlimited + opcja ich udostępniania,
 • ProtonDrive – usługa przechowywania online, która jest zintegrowana z ProtonMail. Umożliwia przechowywanie i udostępnianie plików w bezpiecznym, zaszyfrowanym środowisku.

Mocne strony usługi ProtonMail

Niektóre z kluczowych zalet usługi ProtonMail to:

 1. Szyfrowanie poczty end-to-end

ProtonMail wykorzystuje kompleksowe szyfrowanie, aby chronić zawartość Twoich wiadomości e-mail przed odczytaniem przez kogokolwiek poza nadawcą i odbiorcą. Dzięki temu jest bezpieczniejszy niż inne usługi poczty e-mail, które mogą być podatne na włamania lub inwigilację.

 1. Prywatność

ProtonMail ma siedzibę w Szwajcarii i podlega szwajcarskim przepisom – uchodzą one za bardziej chroniące prywatność niż przepisy obowiązujące w innych krajach. Ponadto ProtonMail nie śledzi Twojej aktywności online ani nie przechowuje żadnych danych osobowych na swoich serwerach (chyba, że musi to robić dla kont objętych śledztwem, zgodnie ze szwajcarskim prawem).

 1. Otwarty kod źródłowy

Każdy może sprawdzić czy kod źródłowy aplikacji Proton jest poprawny i bezpieczny w serwisie Github.

 1. Przyjazny interfejs

ProtonMail ma przejrzysty, nowoczesny interfejs, który jest łatwy w użyciu. Pocztę użyjesz z poziomu przeglądarki internetowej oraz na platformach iOS i Android.

 1. Opcje dostosowywania

Możesz m.in. stworzyć niestandardowe adresy e-mail i używać niestandardowych nazw domen.

 1. Obsługa aplikacji innych firm

Proton zintegrujesz z wieloma aplikacjami i usługami innych firm (np. narzędziami do zarządzania kalendarzem i zadaniami).

 1. Możliwość korzystania w sieci TOR

Jeżeli zależy Ci na maksymalnej prywatności, to skorzystaj z ProtonMail w sieci Tor wchodząc na adres: protonmailrmez3lotccipshtkleegetolb73fuirgj7r4o4vfu7ozyd.onion

ProtonMail jest dostępny w polskiej wersji językowej. W celu zmiany języka z angielskiego na polski wchodzimy na nasze konto ProtonMail w przeglądarce lub w aplikacji i wybieramy “Settings” -> “Language and time” i zmieniamy “Default language” tak jak na obrazku poniżej:

protonmail po polsku
ProtonMail w języku polskim

Jakie są minusy używania ProtonMail?

Znasz już zalety ProtonMail, warto abyś zobaczył potencjalne wady, które należy wziąć pod uwagę przed skorzystaniem z tej usługi:

 1. Nie oferuje 100 proc. bezpieczeństwa i poufności

Tak, ProtonMail jest bardzo bezpieczny, jednak nadal musisz pamiętać, że przestępcy mogą potencjalnie zhakować serwery, a organy ścigania wymusić dostęp do informacji o użytkownikach – w przeszłości Proton przekazał szwajcarskiej policji adresy IP francuskich aktywistów klimatycznych, którzy zostali później zatrzymani.

 1. Brak ochrony przed atakami typu phishing

Szyfrowanie nie uchroni Cię przed cyberprzestępcami, którzy np. podstawiają fałszywe strony logowania do Protonmail. Tak robiła grupa RocketHack wyspecjalizowana w przechwytywaniu skrzynek e-mail (uzyskanie dostępu do ProtonMail było ich najdroższą usługą). Musisz zachować ostrożność podczas logowania, a najlepiej używać uwierzytelnienia dwuskładnikowego 2FA (optymalny jest fizyczny klucz bezpieczeństwa U2F)

 1. Ograniczony bezpłatny plan

Chociaż ProtonMail oferuje bezpłatny plan z podstawowymi funkcjami, jest on ograniczony pod względem przestrzeni dyskowej i liczby wiadomości, które możesz wysłać i odebrać dziennie.

 1. Płatne plany mogą być dla Ciebie drogie

Jesteśmy przyzwyczajeni, że z pocztą e-mail jest jak z powietrzem: nie trzeba za nią płacić. Abonament ProtonMail jest droższy niż niektóre płatne usługi e-mail, zwłaszcza jeśli potrzebujesz dużo miejsca lub chcesz korzystać z zaawansowanych funkcji.

ProtonMail vs. Gmail – którą usługę lepiej wybrać?

Gmail od Google to najpopularniejsza aplikacja pocztowa. Czy warto zastąpić ją ProtonMail?

Obie usługi różni przede wszystkim poziom oferowanego bezpieczeństwa i prywatności.

ProtonMail jest znany ze swoich silnych funkcji bezpieczeństwa, w tym szyfrowania typu end-to-end, co oznacza, że tylko nadawca i odbiorca może przeczytać treść wiadomości.

Gmail nie oferuje kompleksowego szyfrowania – zawartość Twoich maili może być potencjalnie przeczytana przez Google lub osoby trzecie. Gmail ma jednak inne funkcje bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe i filtry spamu.

To nie wszystko. W ProtonMail utworzysz niestandardowe adresy e-mail i użyjesz niestandardowych nazw domen, możliwa jest również integracja z różnymi aplikacjami innych producentów. Gmail nie ma tak wielu opcji dostosowywania, chociaż integruje się z licznymi usługami Google oraz innych firm.

Czy powinienem używać ProtonMail?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli bezpieczeństwo i prywatność są dla Ciebie ważne, ProtonMail może być dobrym wyborem. Pamiętaj, że oprócz usługi e-mail dostaniesz też inne ciekawe funkcje, np. sieć VPN.

Zauważ jednak, że ProtonMail nadal nie będzie tarczą przed niektórymi zagrożeniami, np. atakami typu phishing.

Nawet korzystając z Proton nadal powinieneś dbać o ochronę swoich kont internetowych i danych osobowych.

Konfiguracja ProtonMail w Outlook i Thunderbird

ProtonMail nie obsługje POP3. W celu obsługi IMAP i SMTP musimy mieć wykupiony dowolny płatny plan ProtonMaila.

Serwer IMAP ProtonMail127.0.0.1
Port IMAP1143
Szyfrowanie IMAPTLS
Nazwa użytkownika IMAPtwoj-email@protonmail.com / twoj-email@proton.me / twoj-email@pm.me
Hasło IMAPTwoje hasło do konta ProtonMail

W przypadku SMTP ustawienia są identyczne, tylko port SMTP to: 1025.

O wiele łatwiejszym sposobem konfiguracji ProtonMaila jest aplikacja Proton Mail Bridge, która dodaje szyfrowanie do programów takich jak Outlook, Thunderbird czy Apple Mail.

Recenzja ProtonMail

Recenzja ProtonMail

Protonmail to jedna z najbezpieczniejszych usług pocztowych z pełnym szyfrowaniem i wieloma możliwościami zachowania anonimowości w Internecie. Główny minus usługi to szwajcarska siedziba firmy.

Ocena
9.3/10
9.3/10
 • Prywatność - 9.3/10
  9.3/10
 • Możliwości - 9.5/10
  9.5/10
 • Opłacalność - 9/10
  9/10

Dodaj komentarz