Czy tryb incognito jest bezpieczny?

Tryb incognito, prywatny jest dostępny w większości obecnych przeglądarek, czy to Google Chrome czy Firefox. Możemy go użyć także na telefonie z Androidem czy iOS. Ma on służyć niezapisywaniu historii przeglądanych stron. Pozostaje jednak pytanie, czy tryb prywatny jest bezpieczny?

Wielu użytkowników Internetu sądzi, że tryb incognito w przeglądarkach jest w 100% bezpieczny. Niestety, nie jest to prawda.

Dlaczego tryb incognito nie jest bezpieczny?

  1. Twój dostawca Internetu może nadal przeglądać Twoją aktywność w sieci. Pomimo używania trybu incognito, nasza aktywność internetowa jest w całości dostępna dla dostawcy Internetu. Jeśli natomiast używamy trybu incognito w pracy, nasz pracodawca również może przeglądać naszą historię odwiedzonych stron. Jeśli przeglądane przez nas stronę mają poprawnie włączony protokół HTTPS, to dostawca Internetu będzie widział tylko domeny jakie odwiedzamy, a nie konkretne podstrony (np. onet.pl/artykul/).
  2. Twój adres IP nie jest ukryty. O ile niektóre usługi VPN są w stanie całkowicie ukryć adres IP, tryb incognito tego nie potrafi. Adres IP to taki cyfrowy odcisk palca, dostarcza on ogromnej ilości informacji.
  3. Nadal musisz logować się na niektóre strony. Logowanie jest często wymagane, jeśli chodzi o serwisy typu Twitter, Amazon, Instagram czy konta bankowe. Uzywanie trybu prywatnego nie sprawi, że będziemy niewidzialni przeglądając strony internetowe. Jeśli zalogujesz się na stronę www to jej administratorzy będą mieli dostęp do adresu IP, danych o przeglądarce, geolokalizacji itp.

Jakie są korzyści trybu incognito w przeglądarce?

Pomimo tych wymienionych wad, tryb prywatny ma pewne zalety. Usuwa on ciasteczka i wyłącza rozszerzenia przeglądarki, więc jest dobry do przeglądania mediów społecznościowych, jeśli nie chcemy, by jakieś zewnętrzne strony śledziły naszą aktywność na nich. Tryb incognito nadaje się też do pewnego stopnia do logowania się do banku, przy pożyczaniu komputera od znajomego albo czatowania.

Jednak w celu bezpieczniejszego przeglądania Internetu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie używanie antywirusa i programu VPN. Wszystko jednak zależy od nas samych i od typu aktywności jakie podejmujemy w Internecie.

1 komentarz - Dodaj opinię, komentarz

Dodaj komentarz