Alternatywy dla Google – wyszukiwarki internetowe

Jaka wyszukiwarka internetowa jest najlepsza? Czy Google to absolutny numer 1 i nie ma żadnych alternatyw? A może Bing, DuckDuckGo?

Google – największa wyszukiwarka na świecie

Wyszukiwarka Google od lat jest liderem na rynku, w 2020 roku nie było inaczej. W USA 88% udziału w rynku zebrał Google, a w Polsce blisko 97%. Na drugim miejscu jest Bing od Microsoftu, ale to kolejne miejsca wyznaczają pewne trendy. Wyszukiwarka DuckDuckGo praktycznie podwoiła swój wynik z poprzedniego roku i zanotowała 2,4% udziału. Jest to nadal znikomy kawałek ogromnego tortu, ale na tym przykładzie widać, że Internauci coraz bardziej cenią sobie prywatność.

udzial wyszukiwarek w rynku usa 2020
Najpopularniejsze wyszukiwarki w USA w 2020 roku wg procentowego udziału w rynku

Google siłę swojej wyszukiwarki zbudował po prostu na bardzo dobrych wynikach wyszukiwań, są one lepsze niż u konkurencji, rzadko natrafiamy na spam lub nieprzydatne wyniki, więc jesteśmy zadowoleni i dalej korzystamy z Google’a przeszukując Internet.

Popularność Google spowodowało też oczywiście powstanie całej branży, jaką jest pozycjonowanie stron internetowych, poprzez które zainteresowani starają się wpływać na algorytm wyszukiwarki, aby ich strony (lub strony ich klientów) były jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Jednakże Google całkiem dobrze sobie z tym radzi, nie publikując żadnych dokładnych informacji o tym, jakie czynniki wpływają na wywindowanie strony na najwyższe pozycje, jednocześnie walcząc ze spamem, co w efekcie daje nam niezłe wyniki na przeszukiwane przez nas frazy.

Google ma jednak problem z prywatnością. Coraz więcej użytkowników Internetu zdaje sobie sprawę, że są zewsząd śledzeni i próbują coś z tym robić. Będąc zalogowanym na swoje konto Google, korporacja zbiera dane o każdym naszym wyszukiwaniu, o lokalizacji GPS itp, a dodatkowo ma zintegrowane dziesiątki usług takich jak e-mail, kalendarz, co powoduje, że możemy łatwo stać się całkowicie uzależnieni od systemu zarządzanego przez tylko jedną firmę.

DuckDuckGo – bardziej “prywatna” i anonimowa alternatywa dla Google

Tutaj na scenę wkracza wyszukiwarka DuckDuckGo. Jest to ciekawa alternatywa dla wyszukiwarki Google, która cały swój marketing opiera na 100% prywatności. DuckDuckGo powstało w 2008 roku i nie zbiera żadnych danych o swoich użytkownikach. W odróżnieniu do Google czy Bing’a dane takie jak historia wyszukiwania, adres IP nie są zbierane ani przechowywane, a reklamy w wynikach wyszukiwania nie są personalizowane na podstawie zbudowanego profilu naszych zainteresowań. DuckDuckGo można więc uznać za w pełni anonimową wyszukiwarkę, nawet w odróżnieniu do trybu incognito. Tryb incognito wbudowany w Google Chrome warto używać przeszukując Google, aby historia wyszukiwanych fraz nie została zapisana, jednak tryb ten nie chroni nas przed śledzeniem nas przez Google i przez strony, które odwiedzimy.

DuckDuckGo wyglądem przypomina Google, też możemy tam przeszukiwać zdjęcia, wideo, wiadomości czy mapy. Wyszukiwarka zyskuje coraz większą popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu krajach Unii Europejskiej. Niestety na razie (2021 rok) wyniki wyszukiwania w języku polskim są dość słabe, na pewno gorsze niż u konkurencji. W przypadku języka angielskiego wygląda to bardzo dobrze, ale algorytm przeszukiwania stron internetowych w innych językach potrzebuje jeszcze czasu, aby serwować bardzo jakościowe wyniki wyszukiwania dla tysięcy fraz. DuckDuckGo wyświetla też czasem reklamy, jednak nie są w żaden sposób spersonalizowane.

udzial wyszukiwarek w rynku polska 2021
Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce w 2021 roku wg procentowego udziału w rynku

Jedną z ciekawych funkcjonalności wyszukiwarki są tzw. Bangs, które pozwalają na szybkie przeszukiwanie poszczególnych stron internetowych. Wpisując np. !wikipedia komputer przeszukamy Wikipedię pod hasło “komputer”. W Google możemy to też zrobić, stosując komendę site:wikipedia.com komputer.

Jeśli zależy nam na prywatności naszych danych i nie chcemy mieć personalizowanych reklam, cenimy sobie prostotę, a dodatkowo przeszukujemy Internet głównie po angielsku to DuckDuckGo jest na pewno opcją wartą przetestowania.

Bing – alternatywa od Microsoftu

Wyszukiwarka Bing została stworzona została przez firmę Microsoft, znaną ze stworzenia również systemów Windows. Bing zanotował blisko 6% udziału w rynku w USA w 2020 roku. Można go określić młodszym bratem Google’a, z wieloma podobnymi funkcjonalnościami, z milionami zindeksowanych stron w większości języków. Podobnie jak w przypadku Google, w Bingu przeszukamy strony internetowe, wideo, zdjęcia, mapy, wiadomości i sklepy. Na 2021 rok Google oferuje jeszcze wyszukiwanie książek, lotów czy literatury naukowej.

W czym Bing może być lepszy od Google? W wyszukiwaniu zdjęć, obrazów. Algorytm Binga pod tym względem jest naprawdę dopracowany i często przynosi lepsze wyniki od Google Images. Wyniki wyszukiwania filmów wideo też są całkiem niezłe.

1 komentarz - Dodaj opinię, komentarz

Dodaj komentarz