Jak usunąć swoje dane osobowe z Internetu?

W jaki sposób usunąć dane osobowe z Internetu? Praktyczne porady

Przejrzyj skrzynki pocztowe e-mail

Przypomnij sobie każdy adres e-mail, z którego korzystałeś w ciągu ostatnich lat. Będziesz chciał uzyskać dostęp do każdej skrzynki pocztowej, aby mieć dostęp do stron internetowych, w których mogłeś się zarejestrować, a teraz np. nie pamiętasz hasła.

Usuń stare konta z nieużywanych już stron czy usług internetowych

W tym celu skorzystaj z wyszukiwarki na skrzynce e-mail i wyszukaj frazy takie jak “rejestracja”, “witamy”, “sign up”, “registered” i tak dalej. Zaloguj się na swoje stare konta na forach, serwisach społecznościowych itp i usuń wybrane lub wszystkie konta. Obecnie ze względu na przepisy RODO w Polsce, a także na przepisy Unijne nie powinno być z tym problemu w większości serwisów internetowych.

Jeśli nie możesz znaleźć takiej opcji to zawsze możesz skorzystać z Google i wyszukać w Internecie czy dana strona na pewno pozwala na taką opcję. Jeśli nie, to użyj opcji “Kontakt” na stronie i przez formularz poproś o usunięcie konta i danych osobowych z bazy danych. Przy niektórych stronach, np. na forach internetowych warto najpierw przejrzeć i jeśli się da to usunąć/edytować stare wiadomości, które mogą zawierać wrażliwe dane. Usunięcie konta nie zawsze kasuje wiadomości, więc trzeba o tym pamiętać.

Jak usunąć dane ze stron internetowych?

Na wielu stronach internetowych nasze dane osobowe lub zdjęcia mogą być zamieszczone bez naszej wiedzy i zgody. Są to często zdjęcia wstawiane przez naszych znajomych, wyniki konkursów, biegów, uczestnictwo w zawodach sportowych, a także fałszywe informacje tworzone przez boty i generatory.

Jeśli znamy osobę, które zamieściła konkretne informacje to skontaktujmy się z nią z prośbą o ich usunięcie. W innych wypadkach, tak jak wspomniałem powyżej – spróbujmy wypełnić formularz i wejść w rozmowę w właścicielem czy z pomocą techniczną na stronie WWW.

Możemy także skorzystać z usługi takiej jak Incogni. Jest to usługa, która w naszym imieniu skontaktuje się z różnymi brokerami danych, podmiotami, które w różny sposób mogły wejść w posiadanie naszego adresu e-mail czy numeru telefonu i np. sprzedają je innym podmiotom, co powoduje, że jesteśmy nękanmi wydzwaniającymi marketerami, niechcianymi SMS-ami i spamowymi e-mailami.

Sprawdź czy Twoje dane już nie wyciekły – HaveIBeenPwned

Na samym początku możesz użyć znanej strony internetowej o dobrej reputacji: HaveIBeenPwned.com, na której wpisujesz swój adres e-mail, numer telefonu, domenę strony internetowej, a nawet hasło (tak, ta strona jest bezpieczna) i ogromna baza danych jest przeszukiwana, żeby sprawdzić czy te dane gdzieś już wyciekły w Internecie. W moim przypadku dla starego adresu e-mail to było 10 wycieków, w tym ze stron takich jak Gravatar, Morele.net czy last.fm. Każdy wyciek jest dość szczegółowo opisany na stronie, dzięki czemu dowiemy się co dokładnie tam wyciekło, czy jedynie adresy e-mail, czy również niezabezpieczne hasła do logowania, nazwy użytkowników, adresy IP, dane osobowe, adresy domowe, numery telefonów czy daty urodzenia.

Co zrobić jak zobaczymy, że nasz e-mail czy nr telefonu wyciekł na takich stronach? Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy nigdzie indziej nie używamy takiej samej kombinacji e-mail/nazwy użytkownika i hasła i jeśli tak jest, to niezwłocznie zmieńmy hasło. Jeśli nie potrafimy spamiętać wielu różnych haseł, to warto skorzystać z menadżera haseł, nawet takiego wbudowanego w przeglądarkę Chrome czy Firefox.

Kolejny ważny krok to ręcznie przeszukiwanie Google. Wstawiając frazę w “cudzysłów” upewniamy się, że Google wyświetli nam bardzo dokładne wyniki z tą frazą. Wyszukujemy więc nasze pseudonimy w serwisach, hasła, numery telefonów, raz oddzielnie, ale także łącząc je ze sobą. W ten sposób możemy znaleźć kolejne miejsca w sieci z naszymi wrażliwymi danymi.

Usuń swoje wrażliwe dane z Google

Pod tym linkiem -> Usunięcie prywatnych informacji z Google możemy wysłać prośbę o usunięcie danych takich intymne czy prywatne zdjęcia (np. ukazujące się w Google grafika), usuwanie wrażliwych danych osobowych, usuwanie informacji o osobach nieletnich, o sfabrykowanej pornografii itp.

Musimy jednak pamiętać, że taka prośba, jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzona, to usuwa jedynie konkretną podstronę z indeksu wyszukiwania Google. Nasze dane nadal będą widniały na konkretnej stronie internetowej, o ile nie skontaktujemy się z webmasterem/właścicielem danego serwisu i poprosimy o ich usunięcie/wypełnimy stosowny formularz.

W 2022 roku Google zaczęło również wprowadzać narzędzie o nazwie “Results about you” (“Wyniki wyszukiwania o Tobie”), które pozwala na łatwiejsze wysłanie żadania usunięcia wyników z poufnymi danymi.

Wyszukiwarka od Microsoftu – Bing również dysponuje formularzem z prośbą o usunięcie wrażliwych danych osobowych, jednak działa ona zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej i usunięte dane z wyników nadal mogą widnieć korzystając z Binga w innych częściach świata.

Jak zabezpieczyć swoje konta w sieci?

Jeśli mamy konta w Internecie, z których nie chcemy rezygnować to pamiętajmy przede wszystkim o:

  • używaniu unikatowych haseł, np. przez menadżer haseł
  • nieużywaniu haseł podobnych do siebie
  • nieużywaniu haseł, które są w jakiś sposób z nami związane (imię partnera, data urodzenia)
  • korzystaniu z 2FA (dwuetapowej weryfikacji) gdzie tylko jest
  • jeśli coś wydaje nam się podejrzane (np. wiadomość z olx) to jest duża szansa, że to oszustwo; zanim zrobimy coś nierozważnego, zapytajmy np. bardziej obeznanego w temacie znajomego o radę
  • usunięciu kompromitujących nas wiadomości czy zdjęć na starych forach, profilach FB czy Insta (na szczęście Nasza Klasa już nie istnieje)
  • używaniu VPN-a łącząc się z Internetem z publicznych sieci Wi-Fi

Jak usunąć konto z Facebooka?

Pozbycie się konta na Facebooka jest dość proste -> tutaj link do oficjalnej podstrony FB, możliwa jest czasowa dezaktywacja i całkowite usunięcie konta. Możemy również zachować swoje konto, ale ustawić bardzo restrykcyjne ustawienia prywatności, przez które nawet nasi znajomi nie zobaczą o nas żadnych informacji poza imieniem i nazwiskiem, które zwykle są wymagane na Facebooku. Jeśli zależy nam na zachowaniu prywatności na FB to pamiętajmy, żeby nie wstawiać zdjęć takich jak fotografie z wakacji, z imprez itp, które będą publicznie dostępne.

Jak pracodawca sprawdza potencjalnego pracownika w Internecie?

Oczywiście używając wyszukiwarki Google, przeszukując profile na Facebooku, Instagramie, Twittere, Tik Toku i na forach. Wielokrotnie spotkałem się z taką praktyką w polskich i zagranicznych firmach. Nie jest ona do końca etyczna, ale niestety bardzo powszechna, co może skłonić nas do zachowania dużej ostrożności i zastosowania się do wielu zasad bezpieczeństwa korzystając z Internetu, a przede wszystkim wrzucając do niego prywatne informacje czy zdjęcia.

Dodaj komentarz