Hola VPN – recenzja, opinie

Hola VPN to darmowa usługa VPN (z płatną opcją), która bardzo szybko zdobyła popularność na świecie, dzięki łatwej dostępności jako wtyczka do przeglądarki Chrome. Podobno ponad 150 milionów ludzi skorzystało z Holi. Czy warto jej używać? 

Hola VPN to nie jest typowy VPN, gdyż wykorzystuje połączenie P2P (pomiędzy użytkownikami, podobnie jak torrenty) do działania. Włączając ją, inni użytkownicy mogą korzystać z naszego łącza i vice versa. Dzięki temu jest to darmowa usługa. Niestety korzystanie z Holi niesie za sobą spore ryzyko pod względem bezpieczeństwa i prywatności.

Czy wtyczka Hola VPN jest bezpieczna?

Nie, używanie HolaVPN nie jest bezpieczne. “Jeśli coś jest dostępne za darmo, to zwykle my jesteśmy produktem”.

W związku z tym, że Hola działa przez sieć P2P, jej właściciel sprzedaje część łącz użytkowników do swojej innej firmy Luminati. Już w 2015 roku pojawiły się w Internecie pierwsze raporty (link) o sprzedawaniu ruchu sieciowego użytkowników wtyczki do botnetów. Jest to niebezpieczne z tego względu, że jeśli mamy zainstalowaną wtyczkę HolaVPN to nasz ruch internetowy może być wykorzystywany przez P2P przez innych użytkowników do nielegalnych działań, takich jak pobieranie torrentów, tworzenia ataków DDoS czy gorszych rzeczy. Kolejna krytyka wobec Hola VPN pochodzi stąd, że oprogramowanie jest narażone na luki, które mogą być wykorzystane w celu rozprzestrzeniania malware do jej użytkowników.

Firma administrująca Holą może również przeglądać nasze całe logi przeglądania Internetu i później je sprzedawać, co naraża naszą prywatność. Na Holi nie zadziała nam również Netflix, nie pobierzemy przez nią torrentów, nie ma opcji killswitch, żeby natychmiastowo rozłączyć się z Internetem, a pomoc techniczna praktycznie nie istnieje.

Hola VPN – darmowa wtyczka do Chrome

Holę można pobrać jako wtyczkę do przeglądarki Google Chrome i Mozilla Firefox, a także jako aplikacje na Androida, iOS, Maca i Windowsa. Jeśli naprawdę musicie skorzystać z darmowego VPNa, to nie wybierajcie Holi, a sprawdźcie nasz ranking VPN, gdzie dobrymi darmowymi alternatywami są chociażby Tunnelbear czy Windscribe.

Co ciekawe, wtyczka Hola VPN ma świetne opinie w katalogu wtyczek do Google Chrome, pomimo wcześniejszych kontrowersji związanych z tą usługą.

holavpn opinie

Alternatywy dla Hola VPN?

Na rynku VPNów istnieje kilka dobrych darmowych VPN, bez historii wypełnionej kontrowersjami w kwestii zarządzania danymi użytkowników. Polecamy sprawdzić między innymi:

Recenzja Hola VPN

Recenzja Hola VPN

Darmowy VPN z szemraną przeszłością, korzystając nasz komputer jest narażony na rozprzestrzeniania malware i utratę prywatności. Są lepsze darmowe alternatywy. Nie polecamy.

Ocena
3.5/10
3.5/10
 • Prywatność - 1/10
  1/10
 • Możliwości - 3.3/10
  3.3/10
 • Opłacalność - 6.2/10
  6.2/10

Zalety

 • jest za darmo

Wady

 • sprzedają dane użytkowników
 • prowadzą logi połączeń
 • nie działa z Netflixem czy torrentami

1 komentarz - Dodaj opinię, komentarz

Dodaj komentarz