Urban VPN

Pojęcie “bezpieczeństwo” w kontekście sieciowym, jest szeroko pojęte i obejmuje wiele różnych aspektów – prywatność, szyfrowanie, lokalizację serwerów i wiele innych. Zanim zagłębimy się w szczegóły na temat Urban VPN, zrozumienie tego, co oznacza “bezpieczeństwo” w kontekście VPN jest kluczowe.

Co to jest VPN i dlaczego jest ważny?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna (Virtual Private Network), to technologia, która zapewnia bezpieczne połączenie internetowe, poprzez tworzenie prywatnego tunelu pomiędzy użytkownikiem a Internetem. Ten tunel jest zabezpieczony za pomocą silnego szyfrowania, co oznacza, że dane, które przepływają przez niego, są niewidoczne dla osób postronnych, takich jak hakerzy, rządy czy dostawcy usług internetowych.

Jakie są cechy bezpiecznego VPN?

Bezpieczny VPN powinien spełniać kilka podstawowych kryteriów. Najważniejsze z nich to:

  • Szyfrowanie: Czy VPN używa silnego szyfrowania do ochrony danych?
  • Polityka logowania: Czy VPN przechowuje jakiekolwiek dane o swoich użytkownikach? Jeśli tak, to jakie i na jak długo?
  • Lokalizacja serwerów: Czy serwery VPN są zlokalizowane w bezpiecznych jurysdykcjach, z dala od prawa szpiegowskiego?
  • Ochrona przed wyciekiem DNS: Czy VPN chroni przed przypadkowym ujawnieniem Twojego prawdziwego adresu IP przez wycieki DNS?
  • Wsparcie dla kill switch: Czy VPN oferuje mechanizm kill switch, który natychmiast rozłącza połączenie internetowe, gdy połączenie z serwerem VPN jest niespodziewanie przerwane?

Urban VPN – w darmowym VPN Ty jesteś produktem

Jak to mówią, jeśli coś jest darmowe, to prawdopodobnie Ty jesteś produktem. Ta zasada często ma zastosowanie w przypadku darmowych usług VPN, takich jak Urban VPN. Firma oferująca darmowe usługi musi zarabiać pieniądze na swoich produktach, a często robi to poprzez gromadzenie i przetwarzanie danych użytkowników, w tym odwiedzanych stron. Te informacje mogą być następnie dzielone z partnerami biznesowymi, co stanowi ryzyko dla prywatności użytkowników.

polityka prywatności urban vpn

Przeanalizowaliśmy politykę prywatności Urban VPN i firmy biscience, od której jest ona zależna.

Zauważyłem tam, że Urban VPN nie kryje się z gromadzeniem wszelkich informacji dotyczących Twojej tożsamości i historii przeglądania. Na przykład, przechowuje dane takie jak Twoja przybliżona geolokalizacja, typ przeglądarki, system operacyjny i podobne informacje.

Nazywa to “danymi zagregowanymi”, które według słów dostawcy są nierozpoznawalne. Następnie mamy informacje “indywidualnie identyfikowalne”, które możemy nazwać informacjami osobistymi. Zawierają one Twój adres IP, służący do określenia Twojej przybliżonej lokalizacji.

Tutaj mamy także identyfikatory internetowe, które obejmują również Twój adres IP, identyfikator reklamowy itp. Dane przeglądania również znalazły swoje miejsce w polityce prywatności. Oznacza to, że Urban VPN przechowuje logi Twoich danych przeglądania, odwiedzanych stron internetowych, oglądanych filmów, zakupionych produktów, szczegółów dostawy – WSZYSTKO!!!

Najbardziej niepokojącym dla mnie jest fakt, że Urban VPN wykorzystuje Twój adres IP i zasoby sieciowe do dostarczania innym użytkownikom w społeczności adresów IP pochodzących od osób prywatnych. Oznacza to, że ktoś inny może korzystać z Twojego adresu IP i zasobów do robienia online tego, co zechce, podobnie jak ma to miejsce w Hola VPN. To jest tak zwany peer to peer VPN, który wykorzystuje urządzenia innych użytkowników do tworzenia “serwerów VPN”.

Wszystkie te informacje są udostępniane powiązanej z Urban VPN firmie BiScience, która specjalizuje się w marketingu cyfrowym i ekstrakcji danych sieciowych. To tłumaczy, dlaczego usługa jest w stanie oferować bezpłatną sieć VPN, ponieważ zarabia dodatkowe pieniądze na współpracy z partnerami afiliacyjnymi, dzieląc się Twoimi danymi osobowymi.

Co gorsza, polityka prywatności omawianej tutaj Urban VPN stwierdza, że WSZYSTKIE dane są udostępniane dostawcom usług, a wgląd w Twoje dane osobowe jest udostępniany reklamodawcom, których uznaje się za Partnerów Biznesowych.

Więcej o praktykach darmowych VPNów piszemy też w artykule o niebezpiecznych sieciach VPN, w których były wycieki danych.

Mówiąc wprost, jest to jeden z najgorszych VPN-ów do utrzymania anonimowości online ze względu na inwazyjne logowanie i sprzedaż Twoich danych osobowych. Dlatego zdecydowanie polecam płatne alternatywy takie jak NordVPN czy Surfshark, które kosztują parę złotych miesięcznie, ale przynajmniej nie handlują naszymi danymi, a pieniądze idą na tworzenie rzeczywistych serwerów VPN w różnych krajach.

Te firmy zarabiają pieniądze na abonamentach, a nie na sprzedaży danych użytkowników, co oznacza, że są one bardziej zmotywowane do ochrony prywatności swoich klientów. Ponadto, te usługi często oferują dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak kill switch i ochrona przed wyciekiem DNS, które nie są zazwyczaj dostępne w darmowych VPN.

Oczywiście, płatne VPN kosztują pieniądze, ale warto zastanowić się, czy koszt prywatności i bezpieczeństwa jest tego wart. Zaledwie kilka złotych miesięcznie może zapewnić Ci spokój ducha, wiedząc, że Twoje dane są bezpieczne i prywatne.

Darmowe VPN lepiej omijać

Dlatego, jeśli prywatność Twoich danych w Internecie jest dla Ciebie priorytetem, korzystanie z darmowego VPN, takiego jak Urban VPN, może nie być najlepszym wyborem. Zamiast tego, rozważ wydanie kilku złotych miesięcznie na płatny VPN, taki jak NordVPN lub Surfshark. Te usługi są znane z ochrony prywatności swoich użytkowników, nie dzielą się danymi z partnerami biznesowymi i oferują dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, których nie znajdziesz w większości darmowych VPN.

Dodaj komentarz