fbpx

Kupowanie i aktywacja gier na Steam przez VPN

Gry na Steam, Origin czy Uplay bywają kupowane przez użytkowników tych platform z wykorzystaniem VPN-a (który zmienia nasz adres IP). Na Allegro możemy trafić na wiele ofert tzw. Steam Giftów (prezentów) aktywowanych z użyciem VPN-a, które są sporo tańsze niż standardowe ceny. Jak to w końcu jest z tymi grami i VPN-ami, czy jest to zabronione, czy warto?

VPN a ban na Steamie? Jak wyglądają blokady regionalne?

Warunki usługi (ang. Terms of Service) Steama zabraniają używania VPNa podczas korzystania z serwisu, w tym kupowania przez niego gier czy wykonywania innych akcji na rynku Steama czy po prostu grania w gry. Przeszukując jednak sporą część Internetu z dyskusjami na ten temat, nie znalazłem ani jednego użytkownika skarżącego się na zbanowania przez Steama za kupno, aktywację czy granie przez VPN-a. Można z tego wywnioskować, że ryzyko kupowania rosyjskiej czy tureckich kluczy z blokadą regionalną na aktywację i/lub granie czy aktywacji Steam Giftów z tańszych regionów jest praktycznie zerowe, ale pozostawiam to do własnej oceny.

Jak taniej kupować gry na Steamie? Krok po kroku

Sprawdzamy ceny gier, które chcemy kupić na Steam w serwisie SteamDB (wyszukujemy grę -> klikamy w zakładkę “Price history”)
Porównujemy regiony i wybieramy najbardziej opłacalny dla nas (zwykle będzie to Turcja, Argentyna lub Rosja). Na przykład The Last of Us jest w Argentynie dwa razy tańsze niż w Polsce.
Zakładamy nowe konto na Steam przez VPN ustawionym na wybraną lokalizację.
Kupujemy grę przez Steam w regionalnej walucie, opłacając transakcję giftcardami, które możemy kupić np. na g2a.com.
Zwyczajnie pobieramy grę ze Steama za ułamek jej ceny w złotówkach.

Czy kupowanie gier przez VPN jest legalne?

Tak, kupowanie gier przez VPN jest legalne, omijanie blokad regionalnych nie jest w żaden sposób sprzeczne z prawem. Może być najwyżej niezgodne z warunkami użytkowania usługi konkretnej usługi (Steam, Epic Games, Uplay).

Origin – EA app

Inaczej sprawa wygląda w przypadku platformy EA – Origina. Tutaj jest sporo przypadków zbanowanych kont za korzystanie z VPNa. Przez VPN na Originie można taniej i szybciej zagrać na premierę w najnowszą odsłonę serii FIFA np. z Meksyku czy z Argentyny. Czasem też nie jest tak łatwo tam zakupić grę przez VPN, bo Origin sprawdza za pośrednictwem np. Paypala kraj użytkownika z krajem na koncie platformy. Oczywiście można to wszystko obejść, a ryzyko zminimalizować regularnym dłuższym logowaniem się przez VPNa na swoje konto, jakbyśmy rzeczywiście byli na wakacjach czy przeprowadzili się tymczasowo do innego kraju, ale ryzyko nadal występuje.

Uplay – Ubisoft Connect

Pozostaje trzecia duża platforma gamingowa od Ubisoftu – Uplay. Uplay nie zabrania korzystania z VPNa w swojej umowie między użytkownikiem, a platformą, ale na ich stronie pomocy technicznej można znaleźć artykuł o korzystaniu z VPNów. Pytanie tam zadane to “Czy mogę korzystać z VPNa podczas gry online”. Generalnie w tym krótkim tekście Uplay odradza korzystanie z VPNa, jako sposobu na polepszenie pingu i jakości rozgrywki online, ale zaznacza, że korzystanie z niego nie jest zabronione. W Internecie nie znalazłem też żadnych informacji o użytkownikach zbanowanych za korzystanie z VPNa z Uplay-em.

Battlenet

VPNa możemy używać do gry na Battlenecie, ale chcąc zmienić region z cenami w atrakcyjnych cenach, np. na Turcję czy Argentynę – to największym wyzwaniem będzie zapłacenie za grę. Giftcardy w tych walutach nie istnieją, a zwykła polska karta debetowa czy Revolut praktycznie nigdy nie działa i nie przechodzi weryfikacji płatności w walucie tureckiej czy argentyńskiej. Jeśli mamy dostęp do regionalnej metody płatności to warto spróbować, bo ceny są o wiele niższe niż w Polsce.

Epic Games

Epic Games to spory konkurent dla Steama, który często rozdaje gry, a także może pochwalić się promocjami z kuponem -40zł, które obniżają ceny nowych gier to naprawdę niskich. Jak wygląda sprawa z VPN i Epic Games? Ceny w Epicu np. w Turcji są śmiesznie niskie, np. podczas świątecznej promocji z kuponem w grudniu 2021 roku mogliśmy kupić grę Far Cry 6 za około 35 zł (114 liry tureckie). Cena tej gry w polskiej wersji sklepu Epic Games z kuponem wynosiła wtedy 122 zł.

Jak kupować gry na Epic Games przez VPN? Musimy założyć nowe konto przez np. turecki VPN, a następnie możemy dokonywać zakupów korzystając z polskiej karty lub np. Revolutta. Przy każdym zakupie musimy mieć włączony program VPN do zmiany IP. Po zakupie gry możemy włączyć klienta Epic Games na komputerze bez VPN-a i pobrać, a następnie grać już bez połączenia VPN. Niestety nie da się kupować gier z innych regionów na już istniejącym koncie Epic Games, które jest już przypisane do polskiej lokalizacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na zakup gry z wykorzystaniem usługi VPN?

Na Steamie niektóre gry mają blokady regionalne na aktywację i/lub granie. O ile kupując przez VPN lock na aktywację nie jest dla nas problemem, to jeśli gra ma także blokadę na granie, to nie zagramy w nią bez włączonego VPNa w tle. Za każdym jej uruchomieniem będziemy musieli mieć lokalizację kraju, z którego zakupiliśmy tę grę i to jest bardzo duża niewygoda. Informacje o locku na aktywację i granie znajdziemy wyszukując grę w serwisie SteamDB, w Internecie znajdziemy krótkie poradniki jak czytać z niego informacje.

W czerwcu 2021 nastąpiła mała zmiana na Steam – kraj przypisany do konta użytkownika Steam może być zmieniany nie częściej niż raz na 3 miesiące, a za zakupy gier musimy zapłacić za pomocą metody płatności z danego regionu (np. karta debetowa z danego kraju, lokalny pośrednik płatności jak np. WebMoney w Rosji etc).

Jeśli podczas próby zakupu gry na Steam wyskakuje Ci komunikat “To konto jest podejrzane o bycie używanym w celach oszustwa” to prawdopodobnie oznacza, że korzystasz z darmowego VPN-a, z którego zostało utworzonych już mnóstwo kont przez innych użytkowników.

Steam Turcja i Argentyna – najtańsze regiony

Zakładanie konta Steam przez VPN z Turcji lub Argentyny jest zwykle najpopularniejsze. Wynika to z tego, że oba te kraje mają bardzo niestabilne i słabe w stosunku do dolara waluty i ceny gier na Steam są w ten sposób bardzo konkurencyjne. Kraje z najniższymi relatywnymi cenami na Steamie to:

Porównanie cen w różnych regionach na Steam
Ceny gier na Steam w różnych krajach (Argentyna, Turcja) na przykładzie gry Cyberpunk 2077. Źródło: steamdb.info i hlplanet.com

Obsługiwane języki

Poza blokadami (ograniczeniami) regionalnymi warto jeszcze zwrócić uwagę na języki obsługiwane przez grę. Czasem zdarza się, że gra zakupiona w Rosji ma tylko język rosyjski, więc po polsku czy po angielsku nie zagramy. Podobnie w przypadku Origina i Uplaya. Seria FIFA na Originie ma zwyklę wersję International z językami takimi jak angielski, hiszpański, włoski, niemiecki, portugalski, ale dodatkowo wersję PL/RU/CZ z językiem polskim, rosyjskim i czeskim.

Warto to sprawdzić przed zakupem gry, jeśli nie możemy np. znieść polskiego komentarza w grze. Z kolei Uplay ma podobnie różne wersje językowe przy aktywacji kluczy czy zakupu w sklepie, przed zakupem polecam przeszukać Internet, żeby to sprawdzić dla konkretnej gry.

Aktywacja klucza Steam przez VPN przez stronę (przeglądarkę)

Parę lat temu Steam wprowadził możliwość aktywacji kluczy Steam przez przeglądarkę, więc nie trzeba już podłączać VPNa i wklejać zakupiony klucz przez klienta Steam, tylko można to zrobić wygodnie przez stronę -> https://store.steampowered.com/account/registerkey.

Czy warto używać VPNa do zakupu gier?

Podsumowując, czy warto kupować/aktywować gry przez VPN? To zależy, czasem jest pewne ryzyko, czasem go nie ma, a ceny bywają bardzo zachęcające. Jakiego VPNa używać? Poniżej nasz ogólny top VPN-ów, których można użyć również na wiele innych sposobów, np. do odblokowania zagranicznej oferty Netflixa czy do bezpiecznego pobierania torrentów.

1
49.09 PLN
16.99 PLN
miesięcznie
Odwiedź stronę
  • 5400+ serwerów w 59 krajach
  • Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
  • Brak logów
  • Dozwolone P2P (torrenty)
  • Używanie na 6 urządzeniach jednocześnie
  • Windows, Mac, Linux, Android, iOS
  • Firma z Panamy
  • Dobra cena przy dłuższym abonamencie
Prywatność
Możliwości
Opłacalność
9.3
2
56.12 PLN
9.96 PLN
miesięcznie
Odwiedź stronę
  • 3200+ serwerów w 100 krajach
  • Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
  • Brak logów
  • Dozwolone P2P (torrenty)
  • Brak limitu liczby urządzeń
  • Windows, Mac, Linux, Android, iOS
  • Firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych
  • Bardzo niska cena i dużo serwerów
Prywatność
Możliwości
Opłacalność
9.1
3
45 PLN
20 PLN
miesięcznie
Odwiedź stronę
  • 6500+ serwerów w 78 krajach
  • Gwarancja zwrotu pieniędzy: 31 dni
  • Brak logów
  • Dozwolone P2P w wybranych krajach
  • 10 urządzeń jednocześnie
  • Windows, Mac, Linux, Android, iOS
  • Firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych
  • Niska cena
Prywatność
Możliwości
Opłacalność
8.9
4
12.95 USD
6.67 USD
miesięcznie
Odwiedź stronę
  • 3000+ serwerów w 94 krajach
  • Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
  • Brak logów
  • Dozwolone P2P (torrenty)
  • Używanie na 6 urządzeniach jednocześnie
  • Windows, Mac, Linux, Android, iOS
  • Firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych
  • Bardzo szybki VPN
Prywatność
Możliwości
Opłacalność
8.8
5
9.99 EUR
4.99 EUR
miesięcznie
Odwiedź stronę
  • 1800+ serwerów w 65 krajach
  • Gwarancja zwrotu pieniędzy: 30 dni
  • Brak logów
  • Dozwolone P2P (torrenty) - płatna wersja
  • Używanie na 10 urządzeniach jednocześnie
  • Windows, Mac, Android
  • Firma ze Szwajcarii
  • Niskie ceny, ale skomplikowana instalacja na iOS
Prywatność
Możliwości
Opłacalność
8.8

Gift Steam na nowe konto

Dostaliśmy informację, że na Allegro jest coraz więcej ofert tzw. “Steam Gift na nowe konto, pełna wersja”. Wyjaśniamy ten proceder. Są to oczywiście gry kupione w Rosji lub Turcji przez sprzedającego, który zakłada nowe konto Steam przez VPN, kupuję grę za grosze, a następnie nakładając swoją marżę sprzedaje takie konto na Allegro.

2 komentarze - Dodaj opinię, komentarz

Dodaj komentarz