Porównanie protokołów VPN

VPN i protokół VPN to nie jest jedno i to samo. Wiele usług VPN używa różnych protokołów VPN w ramach swojej usługi, a ich wybór zależy od użytkownika. VPN-y transmitują naszą aktywność internetową przez szyfrowane tunele do serwerów VPN, które udostępniają nam własny adres IP. Natomiast protokoły VPN to zbiór programó i procesów, które decydują jak ten tunel jest kształtowany. Każdy protokół to inne rozwiązanie technologiczne, które ma za zadanie pośredniczyć w połączeniu internetowym.

OpenVPN

OpenVPN jest bardzo popularnym i bezpiecznym prokotołem VPN, który jest używany przez większość usługodawców VPN. Plusy OpenVPN to: open source, wszechstronność, bezpieczeństwo, firewalle nie stanowią dla niego problemu. Jedynym minusem jest dość skomplikowane postawienie VPNa na Open VPN. Na szczęście korzystając z usług takich jak NordVPN czy ExpressVPN ich aplikacja na Windowsa czy Androida zajmuje się wszystkim za nas.

IPSec/IKEv2

IKEv2 jest protokołem VPN, który został opracowany przez firmy Microsoft i Cisco pod kierunkiem szybkości, stabilności i bezpieczeństwa. Daje on radę na tych trzech frontach. Minusem tego protokołu jest ograniczona kompatybilność, działa on na Windowsie, ale np. na Linuxie trzeba będzie go dostosowywać. Znowu, z aplikacjami od popularnych usługodawców VPN-ów nie będzie to żaden problem.

L2TP/IPSec

L2TP/IPSec – protokół L2TP nie szyfruje sam w sobie, to protokół tunelujący, który tworzy połączenie pomiędzy użytkownikiem, a innymi serwerami. Za pomocą narzędzi IPSec połączenie jest szyfrowane i zabezpieczane. Plusy tego protokołu to bezpieczeństwo, mnogość używania, natomiast minusem jest jego niska prędkość i tworzenie pewnych problemów przy firewallach.

SSTP

SSTP to kolejny protokół stworzony przez firmę Microsoft, ale jest dostępny na innych systemach niż tylko Windows. Jego plusem jak i minusem jest właściciel – Microsoft. Dzięki temu możemy być pewni, że kolejne Windowsy będą wspierały ten protokół, a także zapewni łatwość instalacji. Bezpieczeństwo i łatwość w omijani firewalli to kolejny plusy. Natomiast minusem ze strony posiadania go przez Microsoft jest fakt, że kod protokołu nie jest publicznie dostępny i potencjalne błędy w zabezpieczeniach mogą być znajdywane i naprawiane tylko przez pracowników tej firmy.

PPTP

Protokół PPTP powstał w 1999 roku jako pierwszy powszechnie dostępny protokół VPN. Jego plusy to szybkość i wysoka kompatybilność. Minusami jest niskie bezpieczeństwo, do tej pory znaleziono w nim wiele exploitów, które w większości zostały załatane, ale nawet Microsoft, który był odpowiedzialny za załatanie błędu o nazwie MS CHAP v2 polecał użytkownikom zmienienie protokołu na L2TP lub SSTP. Amerykańska agencja NSA złamała ten protokół, co jest warte uwagi. Dodatkowo często jest on blokowany prze firewalle.

Odpowiedz