Czy publiczne sieci WiFi są bezpieczne?

Powszechny dostęp do Internetu jest dziś oczywistością i ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie znanego nam świata bez szybkiego dostępu do sieci. Wszystkie nowoczesne urządzenia, na czele ze smartfonami, do pełni funkcjonalności wymagają połączenia z Internetem. Nic więc dziwnego, że publiczne WiFi coraz częściej staje się standardem w restauracjach czy hotelach. Również niektóre miasta oferują bezpłatny dostęp do sieci bezprzewodowej, np. w pobliżu Rynku. Czy jest to jednak bezpieczne?

Zagrożenia publicznego WiFi oraz jak się przed nimi chronić

Największą bolączką tego typu połączeń zawsze jest ryzyko przechwycenia naszych danych przez niepowołane osoby – to wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne. W takim wypadku wystarczy, ze zalogujemy się na swoje konto e-mail, żeby nasz login i hasło wpadły w nieodpowiednie ręce. Sprawę komplikuje też fakt, że wiele portali i serwisów również może korzystać z tych danych, a dodatkowo spora część z nas posługuje się jednym i tym samym hasłem przy logowaniu się do różnych usług. To kolejny dowód, że takie postępowanie, jakkolwiek wygodnie, może być bardzo niebezpieczne. O konsekwencjach logowania się na stronę banku będąc w niezabezpieczonej sieci WiFi, nie trzeba chyba wspominać. Zwłaszcza, że nigdy nie wiemy czy sieć, do której łączymy się na przykład rozstawiając się z laptopem w kawiarni, nie jest tak naprawdę wystawiona przez oszusta siedzącego dwa stoliki dalej.

Wystawienie fałszywej sieci WiFi w miejscu publicznym i przekierowanie do niej ruchu to także nie jest wielkie wyzwanie. Urządzenia i oprogramowanie do tego służące są niestety powszechnie dostępne i, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie tak drogie. Jeżeli myśleliśmy, że kradzież tożsamości to coś, do czego potrzeba wytrawnego hakera i ryzyko nie jest szczególnie wielkie – byliśmy w błędzie.

Jak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci WiFi?

Na szczęście istnieje pewien zestaw praktyk i zachowań, które pozwolą nam uniknąć potencjalnych przykrych skutków korzystania z niezabezpieczonego WiFi. Przede wszystkim, jeżeli łączymy się z siecią hotelową lub punktem dostępowym kawiarni, w której zamierzamy chwilę popracować z laptopem – zapytajmy obsługę o nazwę sieci. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie dajemy dostępu do swoich danych niepowołanym osobom. Wiele osób nie zwraca na to uwagi i błędnie wychodzi z założenia, że sieć nazwana tak samo jak np. hotel w którym przebywają, to faktyczna sieć tego hotelu. Wielu przestępców wykorzystuje ten fakt. Nie pozwólmy też naszym urządzeniom automatycznie łączyć się w WiFi w momencie wykrycia dostępnej sieci – taką funkcję posiada wiele urządzeń mobilnych. To my powinniśmy decydować, do której sieci chcemy się zalogować.

O bezpieczeństwie haseł już wspomniano, powtórzmy to jednak jeszcze raz. Jeden portal – jedno, unikalne hasło. Bezpieczeństwo jest jednak dużo ważniejsze od naszej wygody. W celu uchronienia się przed atakami zalecane jest także włączenie podwójnego udostępniania wszędzie, gdzie to tylko jest możliwe.

Dodatkowym świetnym zabezpieczeniem się korzystając z publicznych WiFi jest użycie VPN-a. Przez połączenie przez proxy w VPN-ie nasze dane będą w pełno zaszyfrowane.

Odpowiadając zatem na pytanie czy publiczne WiFi jest bezpieczne – tak, pod warunkiem zastosowania się do pewnych reguł.

Dodaj komentarz