Aktualizacja: Atlas VPN zakończył działalność 25 marca 2024 roku, połączył się z NordVPN.
Atlas VPN jest stosunkowo nową usługa VPN, ponieważ wyszedł na rynek w styczniu 2020 roku. Od samego początku powstania wywołał burzę wśród użytkowników VPN. Twórcy reklamują go jako bezpłatną usługę VPN, która ceni prywatność internautów, nie bombarduje reklamami oraz wykorzystuje szyfrowanie wręcz na poziomie wojskowym. Użytkownicy mogą skorzystać również z wersji premium. Czy faktycznie Atlas VPN jest narzędziem, który zrewolucjonizował rynek VPN? Sprawdź w naszej recenzji.
Spis treści
Czym jest Atlas VPN?
Atlas VPN oferuje swoje oprogramowanie oraz aplikacje na większość popularnych platform i systemów operacyjnych dostępnych na rynku. Wśród najpopularniejszych, można wymienić przede wszystkim: Windows, macOS iOS, Android TV, Amazon Fire TV. Poza tym połączenie z Atlas VPN można – już bez dedykowanej aplikacji – uruchomić na systemach operacyjnych Linux czy routerach z funkcją VPN.
Najtańszy VPN
Atlas VPN to obecnie najtańsza usługa VPN z naszego zestawienia. 30 dni na zwrot pieniędzy i serwery w 48 krajach. Idealne rozwiązanie do bezpiecznego pobierania plików z torrentów.
Atlas VPN podobnie jak inni dostawcy VPN oferuje sieć serwerów rozsianych po całym świecie. Marka chwili się na swojej oficjalnej stronie internetowej tym, że udostępnia swoim klientom 750 serwerów, ulokowanych w 43 lokalizacjach na świecie. W tym w Europie, Ameryce Północnej, Azji, Australii i Ameryce Południowej. Nie zabrakło oczywiście serwerów ulokowanych w Polsce.
Ceny Atlas VPN
Jak wspomnieliśmy na początku, Atlas VPN jest narzędziem darmowym, natomiast oferuje również dla swoich klientów wersję premium, która jest płatna. Darmowa wersja programu jest dostępna w mocno ograniczonej formie. Użytkownik może wykorzystać jedynie 10 GB transferu miesięcznie za darmo i mieć dostęp do 3 lokalizacji serwerów VPN. Jest to limit bardzo mały, a wykorzystanie go będzie bardzo proste, przede wszystkim, gdy chcemy oglądać filmy lub seriale w wysokiej jakości lub coś pobierać z Internetu.
Atlas VPN posiada natomiast trzy różne plany, spośród których klient może zdecydować się na ten, który będzie pasował mu do jego potrzeb. Oprócz tego oprogramowanie posiada 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, jeżeli nie będziemy zadowoleni z działania Atlas VPN. Pozwala użytkownikowi to na przetestowanie działania usługi i przekonanie się do niej. W momencie, gdy nie będziemy zadowoleni z działania systemu, możemy z niej łatwo i szybko zrezygnować.
- 1 miesiąc korzystania z Atlas VPN – 44,53 zł
- 1 rok korzystania z Atlas VPN – 13,31 zł/miesięcznie
- 3 lata korzystania z Atlas VPN – 8,05 zł/miesięcznie
Wśród użytkowników Atlas VPN program zbiera opinie jako bardzo tani program i właśnie taki jest. Podstawowy pakiet to miesięczna subskrypcja programu, która kosztuje niecałe 45 zł miesięcznie.
Zdecydowanie lepszymi ofertami pod względem naszego portfela są dłuższe subskrypcje, za które co prawda trzeba zapłacić jednorazowo większą kwotę, ale w przeliczeniu na czas ich trwania użytkownik wyjdzie na nich zdecydowanie lepiej. Najlepszą opcją może być jednak subskrypcja Atlas VPN na 3 lata – wtedy kwota w przeliczeniu na miesiące jest naprawdę mała.
Do Atlas VPN użytkownik nie loguje się standardowo za pomocą kombinacji login/e-mail + hasło, ale za pomocą specjalnego linku i kodów wysyłanych na nasz adres e-mail. Rejestrując konto w Atlas VPN, otrzymamy najpierw link na adres mailowy, który automatycznie założy nam nasze konto i zaloguje nas w usłudze. Późniejsze logowania będą wymagały przepisania kodów jednorazowych wysłanych na e-mail. Nie ma mowy w tym przypadku o hasłach.
Atlas VPN oferuje wiele form płatności za swoją usługę. Aby ją opłacić, możemy skorzystać m.in. z:
- Płatności kartą płatniczą / kredytową
- Google Pay
- PayPal
- Płatności kryptowalutami (Bitcoin, Ethereum, Ripple itd.)
Kwestia prywatności i bezpieczeństwa przy korzystaniu z Atlas VPN
Twórcy Atlas VPN bardzo poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa i prywatności swoich klientów. Dlatego zdecydowanie można uznać, że oprogramowanie jest bezpieczne, a użytkownicy będą w pełni zadowoleni.
Samo połączenie VPN szyfrowane jest za pomocą AES-256 z IPSec/IKEv2 i WireGuard, a szyfrowanie wspiera dodatkowo SHA-384 i PFS dla jeszcze większego bezpieczeństwa danych przesyłanych przez tunel VPN.
Dodatkowo Atlas VPN chwali się audytem bezpieczeństwa wykonanym przez niezależną firmę VerSprite. Z jego wynikami można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej marki. Oprócz samej usługi VPN, w pakiecie otrzymujemy również kilka dodatkowych funkcji, których celem jest zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa online wśród internautów. Są to opcje m.in. takie jak: SafeSwap, Split tunneling czy MultiHop+. Wszystko to dostępne jest bez dodatkowych opłat dla każdego z klientów korzystających z Atlas VPN. Ponadto dostajemy również:
- blokadę reklam i złośliwego oprogramowania (malware),
- blokadę trackerów śledzących w sieci,
- monitor wycieków danych,
- sieciowy Kill Switch.
Dodatkowo na stronie internetowej Atlas VPN w zakładce polityka prywatności możemy przeczytać, że firma nie zbiera żadnych informacji, które pozwalałyby zidentyfikować jej swoich klientów i oraz ich połączenia internetowe podczas korzystanie z Atlas VPN, takich jak m.in. prawdziwy adres IP czy historia przeglądania witryn www.
Dodatkowe funkcje Atlas VPN
Jak wspomnieliśmy wyżej, Atlas VPN posiada dodatkowe funkcje, które postaramy się opisać. Jest to SafeSwap, Split tunneling oraz MultiHop+. Warto je znać, ponieważ wyróżniają Atlas VPN spośród konkurencji.
SafeSwap
SafeSwap to technologia opracowana specjalnie pod Atlas VPN, która polega na tym, że łącząc się z jednym serwerem VPN, użytkownik korzysta równocześnie z wielu różnych adresów IP. Adresy te zmieniane są automatycznie w ramach jednego połączenia, co umożliwia uzyskanie przez nas większej anonimowości w sieci.
Split tunneling
Tradycyjnie, gdy korzystasz z połączenia z serwerem VPN, wszystkie dane wysyłane i odbierane przez podłączone urządzenie przechodzą przez tunel VPN i są szyfrowane. Funkcja split tunneling (dzielone tunelowanie) dostępna w Atlas VPN umożliwia ustalenie reguł i wykluczanie poszczególnych rodzajów ruchu sieciowego z tunelu. Kiedy może nam się do przydać? Załóżmy wtedy, gdy chcesz połączyć się z jakąś lokalną usługą czy serwisem, który wymaga połączenia z Twoim lokalnych (prawdziwym) adresem IP.
MultiHop+
Funkcja MultiHop+ umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa poprzez łączenie się z siecią z kilkoma serwerami VPN po kolei. Klasycznie VPN udostępnia jeden serwer, z którym łączysz się i który zabezpiecza połączenie. Atlas VPN z MultiHop+ działa w takim sposób, że losuje dodatkowe „warstwy” zabezpieczeń i serwer wychodzący, dzięki czemu Twoje połączenie musi przejść przez kilka serwerów, a widoczne jest po losowym serwerem wychodzącym do internetu.
Atlas VPN a serwisy streamingowe
Jedną z czołowych funkcji reklamowanych przy Atlas VPN jest „4K fast streaming”. Funkcja ta umożliwia stremowanie po połączeniu VPN treści wysokiej jakości (4K) z serwisów VOD, takich jak np. Netflix, Disney+, Amazon Prime czy HBO Max. Możemy korzystać również z innych serwisów streamingowych z filmami lub serialami w swojej ofercie, które na ten moment nie są dostępne w Polsce. Przykładowo Netflix w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii posiada programy, filmy lub seriale które w nie są dostępne w Polsce ze względu na licencje. Łącząc się z innym krajem za pomocą Atlas VPN możesz uzyskać do nich dostęp.
Funkcja ta dostępna jest przy łączeniu się z serwerami VPN w wybranych krajach takich jak: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, Kanada, USA, Japonia, Singapur i Australia. Przy połączeniu całość działała bez żadnych problemów, czy zakłóceń przez cały seans.
Ostatnią kluczową rzeczą do sprawdzenia, pomijając już filmy czy seriale, jest to, jak sprawdza się VPN do grania w gry online. Atlas VPN nie powoduje lagów, a ping trzyma się w normalnych, komfortowych dla graczy granicach. Może się to jednak zmienić, jeżeli połączysz się z odległym serwerem. Warto mieć też na uwadze to, że połączenie może zostać spowolnione, gdy wiele osób będzie korzystać z tego samego serwera co my.
Wsparcie techniczne Atlas VPN
Kluczowym aspektem, który dla wielu użytkowników jest szczególnie ważny, jest sprawna obsługa techniczna. Atlas VPN posiada kilka sposobów na pomaganie swoim klientom. Pierwszym z nich jest obszerna sekcja FAQ, która umożliwi nam znalezienie odpowiedzi na często zadawane pytania przez innych użytkowników Dla tych, dla których nie będzie to wystarczające i preferują bardziej bezpośrednią formę kontaktu, Atlas VPN oferuje dwie formy kontaktu, które są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest to zgłoszenie przez formularz oraz kontakt poprzez chat na stronie internetowej, dostępny po zalogowaniu się do usługi.
Lista wszystkich serwerów w Atlas VPN
Europa | 🇦🇱 Albania 🇦🇹 Austria 🇧🇪 Belgia 🇧🇬 Bułgaria 🇨🇿 Czechy 🇩🇰 Dania 🇪🇪 Estonia 🇫🇮 Finlandia 🇫🇷 Francja 🇮🇪 Irlandia 🇮🇹 Włochy 🇱🇻 Łotwa 🇭🇺 Węgry 🇩🇪 Niemcy 🇳🇱 Holandia 🇳🇴 Norwegia 🇵🇱 Polska 🇦🇹 Austria 🇷🇴 Rumunia 🇸🇰 Słowacja 🇬🇧 Wielka Brytania 🇷🇸 Serbia 🇪🇸 Hiszpania 🇸🇪 Szwecja 🇨🇭 Szwajcaria |
Ameryka Północna | 🇨🇦 Kanada 🇺🇸 Stany Zjednoczone 🇲🇽 Meksyk |
Ameryka Południowa | 🇦🇷 Argentyna 🇧🇷 Brazylia 🇨🇱 Chile |
Azja | 🇭🇰 Hongkong 🇮🇳 Indie 🇯🇵 Japonia 🇸🇬 Singapur 🇦🇪 Zjednoczone Emiraty Arabskie |
Afryka | |
Oceania | 🇦🇺 Australia 🇳🇿 Nowa Zelandia |
Podsumowanie – czy warto korzystać z usługi Atlas VPN?
Podsumowując Atlas VPN jest bardzo dobrą usługą VPN dla większości zastosowań, czy to domowych czy firmowych. Oprogramowanie jest nowe na rynku VPN i zdecydowanie nie jest liderem, jeśli chodzi o ilość oferowanych serwerów. Natomiast VPN ten nadrabia mocno dodatkowymi funkcjami ochrony takimi jak m.in. SafeSwap czy MultiHop+ oraz opcją streamingu wideo w jakości 4K na wybranych serwerach.
Plusem jest również cena, szczególnie jeżeli chodzi o pakiet na 3 lata. Zdecydowanie warto wypróbować i skorzystać ze systemu. Jeżeli w ciągu 30 dni nie spodoba nam się usługa, bez żadnych konsekwencji możemy z niej zrezygnować wraz ze zwrotem kosztów.
Recenzja Atlas VPN
Recenzja Atlas VPN
Atlas VPN to ciekawy, budżetowy VPN, który powinien nadać się do większości podstawowych zadań (streaming, torrenty, geoblokady). Głównym minusem jest siedziba HQ firmy w Stanach Zjednoczonych i, póki co niewielka liczba serwerów i lokalizacji wzgledem konkurencji.
Ocena
- Prywatność - 8.8/108.8/10
- Możliwości - 8.6/108.6/10
- Opłacalność - 9.3/109.3/10
Zalety
- darmowa opcja, świetna na testy usługi
- przyjazne w obsłudze aplikacje
- bardzo niskie ceny
- nielimitowane jednoczesne połączenia
Wady
- siedziba firmy w USA
- mała liczba serwerów VPN
Dodaj komentarz